Приключи успешно търгът на гръцки държавни облигации със срок от 13, 26 и 52 седмици, който организира Министерство на Икономиката и Финансите. На него участваха гърци и чужденци, от които държавата събра със сравнително ниски лихви сумата от 2,550 млрд. евро. Държавата искаше да събере два млрд. евро, а получи оферти за общо 13,2 млрд. евро. Държавата получи от продадени тримесечни облигации 1,170 млрд. евро, 780 млн. евро от шестмесечни облигации и 600 млн. евро от годишни облигации.
Резултати от търга на облигации със срок 52 седмици
Търгът на облигации със срок от 52 седмици започна от сумата 500 млн. евро. Бяха получени оферти на обща сума от 3,235 млрд. евро, което надскочи желаната сума с 6,47 пъти повече.
Резултати от търга на облигации със срок 26 седмици
Търгът на облигации със срок от 26 седмици започна от сумата 600 млн. евро. Бяха получени оферти на обща сума от 4,137 млрд. евро, което надскочи желаната сума с 6,9 пъти повече.
Резултати от търга на облигации със срок 13 седмици
Търгът на облигации със срок от 13 седмици започна от сумата 900 млн. евро. Бяха получени оферти на обща сума от 5,836 млрд. евро, което надскочи желаната сума с 6,48 пъти повече.
Търгът бе проведен чрез основните борсови агенти (primary dealers), които са избрани от държавата и представляват 21 кредитни дружества, сред които са Националната банка на Гърция, ALPHA Bank и банка Pireos. Датата на сключването на сделката е 16 януари 2009.
В по-голямата си част държавните облигации ги купуват банките и ще достигнат до трезора на Европейската Централна Банка под формата на залог, за да могат кредитните дружества да вземат заеми при по-добри условия. Министерство на Икономиката на Гърция мотивира частниците да вложат парите си в държавни облигации. Върху печалбата от тези облигации не се налага данък при условие, че купувачът им ги задържи до тяхното изтичане.
В момента около 20% от държавния „портфейл” се състои от краткосрочни облигации. Тази година сумата, която ще вземе назаем държавата чрез облигациите, ще се увеличи значително от миналогодишната и ще достигне до 10-11 млрд. евро. Този факт се предвижда да предизвика по-голямо натоварване на държавния бюджет с около 350 млн. евро, но при съществуващата криза това не може да се избегне. В първото тримесечие, държавата иска да вземе между 12-15 млрд. евро, а за цялата година тази сума може да надскочи 45 млрд. евро.
Анализаторите са в недоумение поради голямото предлагане на облигации от правителствата в Еврозоната по време, когато е под съмнение платежоспособността дори на най-стабилните икономики на Стария континент. Австрия, Италия, Холандия, Гърция, Испания и Германия планираха за тази седмица търгове, за да покрият дългове.