За четвърта поредна година пада броят на посетителите в гръцките музеи и археологични паметници, алармира гръцката Национална статистическа служба. През периода януари-септември 2008 година този спад е с 23 на сто за музеите и с 15,6 за археологическите паметници в сравнение със същия период на 2007 година. Ако превърнем тези проценти в брой посетители цифрите изглеждат така – в музеите през 2008 година са влезли 450 000 души по-малко, а в археологическите забележителности – почти 1 милион души по-малко. Очевидно, че програмата на Министерството на културата за модернизиране на културното наследство не само, че не привлече нови ентусиасти, но и изглежда отблъсна старите.
С 35 на сто е спаднал броят на посетителите в музея в Делфи, с 35 на сто в Древна Олимпия, с 28,9 на сто в Националния археологически музей в Атина, с 25,5 на сто в рицарския замък в Родос. Единственият ръст на посещаемостта е регистриран в археологическия паметник на Древна Олимпия като голяма част от посетителите са си признали, че идват просто от любопитство да видят дали хълмът е отдово зелен, след като беше изпепелен от пожарите през лятото на 2007. Една малка част от тях обаче са се изкушили да влязат и в музея на Древна Олимпия.
По принцип тенденцията е музеите в Гърция да привличат по-малко посетители от археологическите паметници. Археолозите обясняват феномена с това, че паметниците са достъпни и приятни за разглеждане, защото са навън. Музеите трябва да предложат модерно подредени експозиции с използване на нови технологии, трябва да организират специализирани програми и да провеждат интересни събития, да имат хубави ресторанти и кафенета и привлекателни сувенирни магазини. Не са много музеите в Гърция, които могат да предложат такъв вид обслужване.
Друга причина за спада на посещенията е работното време на музеите и археологическите паметници, които затварят в 2,00 часа на обяд през зимата и в 5,00 часа следобед през лятото. Намаленото работно време се налага от липсата на пазачи и уредници.