Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Глобализацията е заплаха за малкия бизнес и работните места според гърците

21 Януари 2009 / 08:01:03  GRReporter
1006 прочитания

Според резултатите на последния Евробарометър, гърците са от най-песимистично настроените народи в Европейския съюз. Най-черногледи изглежда са португалците и унгарците. В европейската статистика България попада сред най-оптимистично настроените страни от ЕС относно перспективите за икономическо развитие на съюза и на страната си.


Гърците до голяма степен подценяват националната си икономика – едва 10% от тях смятат, че икономиката е в добро състояние и едва 8% са доволни от ситуацията на работния пазар. Интересно е да направим сравнение с датчаните, от които 91% са доволни от работата си и смятат, че работният пазар функционира добре.


Словакия, Холандия, Дания и Финландия са сред най-позитивно настроените страни що се отнася до икономическите въпроси. Малко по-розово е положението при гърците, когато опре до личния им живот - 46% от тях са доволни от състоянието на семейството си. 37% от гърците са доволни и от работата си, но все пак процентът не е толкова висок, ако го сравним с отговорите на средностатистическия европеец - средно 56% от европейците отговарят, че са доволни от професионалното си развитие. Въпреки че съществува покачване на процента на положителни отговори, които дават гърците, все пак той е доста по-нисък от средното европейско ниво.


До друг интересен извод стига проучването - на икономическата ситуация в Европейския съюз се гледа с песимизъм от всички страни членки, но Румъния, България и Полша са единствените, които показват положителен индекс – т.е. имат оптимистични очаквания от ЕС. Те са и сред трите, които имат минимално песимистични позиции относно икономическото положение в Европа и по света. Унгарците са най-големите песимисти в ЕС относно очакванията си за следващата година що се отнася до работа и финансово положение на семейството.


Инфлацията и икономическото положение са най-големите грижи на европейците от 9 държави - сред които Гърция е на второ място с 51% след Холандия с 64%. 50% от жителите на ЕС се притесняват от рязкото покачване на цените. Предишните години европейците са се тревожили най-много от безработицата, престъпността и емиграцията. И тук е мястото да кажем, че 69% от гърците вярват, че нещата в ЕС вървят в грешна посока. Повече от половината европейци мислят, че разширението на ЕС през 2004 г. с още 10 страни-членки е повлияло благоприятно и е подсилило съюза. 2/3 от тях вярват, че падането на Берлинската стена е повлияло положително на ЕС.


Относно бюджета на ЕС, гърците са сред първите в класацията с 65%, които предлагат евро-парите трябва да бъдат влагани в икономическия растеж и в селско-стопанското развитие. Литва, България и Унгария също са на това мнение. Факт е и промяната в нагласите на гърците спрямо приемането на еврото в страната и ползите от членството в ЕС. В момента 6 от 10 души са положително настроени спрямо приемането на еврото защото преценяват, че това е стабилна валута, която ще издържи на икономическата криза. Тук трябва да споменем, че проучването на общественото мнение е било направено през октомври, когато вече се задаваше кредитния ураган. За сравнение, ще допълним, че до пролетта на 2007 г. мнението за еврото на гърците е било 50%-50% за и против.


80% от тях също така са положително настроени спрямо общата европейска политика, както и спрямо общата европейска политика на отбрана. Тези проценти са най-високите сред 25-те държави членки на съюза. 


Висок е и процента на отговорилите, че глобализацията е заплаха за работните места и гръцкия малък и среден бизнес – цели 75%, като средният процент на европейците, които мислят, че глобализацията е заплаха е 42%. Малко противоречив с останалите данни е отговора на 57% от гърците, които смятат, че ЕС не оставя гражданите си да се облагодетелстват от глобализацията. 


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus