Над 460 000 жени на възраст до 26 години ще могат да се ваксинират безплатно срещу рак на маточната шийка, след като осигурителните каси увеличиха възрастта. Човешкият папиломен вирус (HPV), срещу който се бори ваксината е причина за 99,7% от случаите на раково заболяване на маточната шийка, отбеляза проф. Теодорос Агорастос, преподавател по акушер-гинекология в Солунския Университет Аристотел.
Вирусът HPV е високоустойчив към условията на външната среда, което спомага за неговото разпространение. Заразата с HPV е най-честата болест предавана по венерически път в повечето европейски страни. Между 9 и 13% или 630 млн. души от населението на света са заразени с него, което показва драстично увеличение през последните 20 години. Най-често заразяването с вируса става във възрастта между 18 и 28 години.
Употребата на презерватив не гарантира, че заразата няма да бъде предадена. От множеството типове на вируса, някои предизвикват неприятните „кокоши трънчета” на различни места по тялото, а други са виновни за острите кондиломи на генетичните органи. Други типове на вируса предизвикват променяне на структурата и функцията на нормалните клетки от лигавицата на маточната шийка и започват да се делят неконтролируемо. В резултат на това се образува плътна маса от ракови клетки – тумор, който обикновено има злокачествени характеристики.
Но добрата новина е, че евентуално заболяване от рак на маточната шийка може да бъде установено с тест ПАП и да бъде направена ваксина. По-рано тази седмицата Министърката на заетостта и социалните грижи Фани Петраля заяви, че „от следващия месец и осигурителната каса ИКА ще предоставя безплатна ваксина срещу човешкия папиломен вирус за момичета и млади жени на възраст между 12 и 26 години. ”