Най-скъпи се оказаха стоките от първа необходимост в Гръция в сравнение с всички останали европейски страни. Това показва проучване на Европейската Комисия резултатите от което бяха публикувани във вестник „Катимерини”.
Освен че плащат най-скъпо, в същото време основното чувство у гърците, когато ходят на пазар е тревогата дали продуктите, които си купуват са качествени. Най-странното е, че този страх го споделят и самите търговци. Измерено в цифри - 39% от потребителите в Гърция, който е един от най-високите проценти в Европа, имат дълбоки съмнения относно качеството на продуктите, които купуват. 42% от търговците – най-високият процент в Европа, са съгласни, че „повечето от продуктите на пазара не са качествени”. 60% от гърците заявяват, че основната им грижа, когато ходят на пазар е пак свързана с качеството. Това е вторият най-висок процент в Европа, но затова пък когато си купят нещо дефектно едва 8% от гърците си правят труда да го върнат.
В същото проучване на Европейската Комисия за потребителите в Европейския Съюз Гърция е поставена на първо място и по скъпотия на предлаганите услуги. Високите цени на услугите са резултат от криво разбрана конкуренция и съществуването на монопол на пазара в някои области.
Освен кафето, което в страната се продава на тройно и четворно по-високи цени отколкото в останалите държави от ЕС, цените като цяло са по-високи в Гърция и то не само в сравнение с тези в новоприетите страни членки от Централна и Източна Европа , но и съпоставени с цените в „стара” Европа, където доходите са по принцип по-високи.
Характерни примери са млякото, което струва 1,31 евро литъра и хлябът, който също е 1,31 килото. За сравнение един литър мляко в Люксембург се продава за 1,26 евро, в Унгария за 0,90 цента, в Австрия за 1,01 евро, в Полша за 0,84 цента, в Португалия за 0,80 цента, във Великобритания за 0,85 цента и в Швейцария за 0,85 цента.
Огромна е и разликата в цените на услугите за нотариус за получаване на жилищен кредит, като най-високо се заплащат банковите услуги от и към страни извън Европа.