Гърците и Цариград или както те просто го наричат Градът е темата на филма „Есенна болка” на режисьорката Томриз Гиритйоглу по романа на Ялмъз Карагйоглу, който току що тръгна по екраните в Турция и жъне невероятен успех. Разпространява се в 92 салони и е гледан само за една седмица от 300 000 души. Лентата разказва за любовта на заможен турчин към обикновена гръцка куртизанка и каква е съдбата на тази любов след погрома срещу гърците в Цариград на 6-7 септември 1955 година.
Трагичната съдба на гръцкото население в Цариград, което насилствено е прогонено от търската държава е една добре скривана тайна в Турция и филмът на Томриз Гиритйоглу шокира публиката в страната. Изненадата, но и искреното разкайване, с което лентата бе посрещната намери място във всички европейски вестници, включително и в гръцките. Гръцките издания отбелязват, че това е вторият филм на режисьорката, посветен на живота на немюсюлманските малцинства в Турция. Първият е сниман преди 10 години, пак по сценарий на Ялмъз Карагйоглу и е посветен на имуществения данък, с който през 1942 година се облагат немюсюлманите в Турция.
„Филмът започва впечатляващо”, пише не друг, а самият директор на весник „Хюриет” Ертугрул Отцкюк. „Група скитници държат кофа с червена боя и посред нощ чертаят червени кръстове по вратите на някои къщи. В цял свят маркирането на вратите на къщите означава едно – диктатура или геноцид, който приближава”. По-нататък авторът припомня, че такава е била практиката на нацистите в Германия и на Ку Клукс Клан в САЩ, а подобни означения по къщите сме виждали в Босна и в Косово. Той заключава, че очевидно, че и в Турция са се случвали подобни неща. „Дано след 20-30 години не ни се налага отново да правим подобен филм. Господ да пази Турция от подобен резил!”, пише накрая Ертугрул Отцкюк.
Интересно, дали някога ще видим гръцки филм за асимилирането на славяноезичното малцинство в Северна Гърция...