Днес се очаква да бъде взето решение за отмяна на анонимността на потребителите на телефони, които се презареждат с ваучери. Това се прави с цел контрол над потребителите и воденето на по-успешна борба с престъпността, защото терористите и похитителите в Гърция широко използват мобилни телефони, които се презареждат с ваучери.
Една от вероятните мерки е да се забрани продажбата на карти с номер за мобилен телефон по павилионите и по супер-маркетите. По-конкретно ще се иска от абоната да покаже личната си карта, данъчен номер, да декларира адреса си и т.н.
Този въпрос ще бъде обсъден днес от министъра на транспорта Еврипидис Стилианидис, който следобед ще се срещне с представители на фирмите за мобилни телефони. Служителите на трите фирми се съгласиха, че анонимността на притежателите на презареждащи се с ваучер мобилни телефони е послужила като „инструмент” за извършването на злонамерени постъпки. Представителите на фирмите заявиха, че развитието на пазара зависи от това какво ще се споразумеят.
Първо, премахването на анонимността може да се отнася само за новите абонати или трябва да важи и за старите, които ще се наложи да декларират номерата си. Защото от 18,5 млн. абонати в страната, 13,5 млн. използват презареждащите с ваучер телефони. Това означава, че около 6,5 млн. абонати ще трябва за кратко време да уведомят фирмите за номерата, които използват.
Вторият въпрос се отнася до това кога и как ще бъдат декларирани данните. Ако задължението за декларация стартира от закупуването на пакета и клиентът е длъжен да представи фотокопие на личната си карта и на данъчния си номер в момента на покупката, то тогава тези пакети няма да могат да се продават по павилионите и по супер-маркетите.
Във Франция собствениците на телефони с ваучер са длъжни да декларират личните си данни, както е и в България. В Испания от няколко месеца придобиването на такъв номер става единствено след представянето на лична карта или на паспорт, но за да бъде приложена тази мярка бяха необходими близо две години. В Албания това се практикува от миналото лято, но абонатите имаха на разположение една година, за да декларират личните си данни.