Посетителите на храма на Аполон Епикуреецът в областта Месиния на Пелопонеския полуостров, ще могат да използват безжичен достъп до интернет благодарение на новата инициатива за инсталиране на система Wi-Fi на археологическите обекти.
Министърът на транспорта и комуникациите Еврипидис Стилианидис и министърът на културата Андонис Самарас, който наскоро посети Месиния, обявиха началото на проекта и заявиха, че така ще се даде възможността на посетителите да черпят информация online относно историята на паметника на културата, както и като цяло да се осведомяват за гръцката история и култура. Храмът, който е посветен на бога на лечението, музиката и слънцето – Аполон, се счита за един от най-важните храмове в древността и това му подсигурява място в списъка от паметниците на ЮНЕСКО, които принадлежат на Световното Наследство.
Храмът на Аполон Епикуреецът е първият почти изцяло запазен храм, в който са смесени и са представени за първи път и трите архитектурни стилове от древността: йонийски, дорийски и коринтийски. Името на местността, където е издигнат храма – Васе, означава малка равнинка насред скалите. Самият храм е посветен на Аполон Епикуреецът от жителите на Фигалия, защото той ги е спасил от гладна смърт. Храмът е построен около 420 г.пр.Хр. и е дело на архитекта Иктин, който е архитект на Партенона, и затова е известен като «Пелопонеският Партенон». Също и пътеписецът Павзаний го причислява сред най-хубавите храмове в област Пелопонес от гледна точка на красота и хармония.
Храмът е бил украсен с мраморен фриз с дължина от 31 метра и вероятно е бил дело на Пеоний, който е творецът на всеизвестната крилата статуя на Ники от Олимпия. Фризът се е състоял от 23 мраморни плочи, 12 от които изобразявали сцени на битки между гърците и амазонките, а останалаите единадесет показвали битки между лапитите – тесалийско племе, и кентаврите. През 1815 г. фризът бил продаден на Британския музей, където е изложен и до момента.