Потъналият град до Павлопетри се намира в южната част на полуостров Пелопонес и е на едва три-четири метра под водата. Подводният град е в непосредствена близост до плажа, който всяка година се посещава от множество туристи и къмпингари.
Този месец започва проучването на морския район около Павлопетри от екип от учени от британския Университет Нотингам в сътрудничество с гръцките им колеги от Службата по подводна археология, които имат амбицията да разгадаят неговите тайни.
Учените ще използват технология за детайлна дигитална ултразвукова картина на дъното, която до момента е употребявана с военни цели или за подводни мисии в търсене на нефт. Оборудването може да прави фотореалистични, триизмерни дигитални изображения на морското дъно с точност до 1 мм едва за няколко минути. Тази нова технология, която ще използват проф. Йон Хандерсън от Нотингамския Университет и археологът Илияс Спондилис от Службата за подводна археология в Атина, може да доведе до революция в подводните проучвания.
До момента се знае, че останките от потъналият предисторически град са най-малко отпреди 2800 г. пр.Хр. и се различават незасегнати сгради, дворове, улици, както и по-късно датиращи гробове, които се счита, че са от Микенската епоха.
Известно е, че микенците са се оповавали изключително много на морската си сила, но засега се знаят много малко неща за техните пристанища и за процъфтяващите им крайморски градове, един от които е бил и Павлопетри. До момента интересът на археолозите е бил обърнат единствено към палатите и гробовете останали от тази епоха, които се намират във вътрешността на страната.
Подводните останки от Павлопетри са били открити и картографирани през 1968 г. от археологически екип на Университета Кеймбридж воден от Николас Флеминг, но тогава не е направено никакво друго проучване на областта. Четиридесет години по-късно, д-р Йон Хендерсън ще е първият археолог, който има официално разрешение за достъп до района, взето от гръцката държава.
Целта на учените е да разберат историята и развитието на града, да открият откога е бил заселен и чрез системно проучване на геоморфологията на района, да разберат кога и по какви причини той е потънал под водата.
Според Хендерсън Павплопетри е рядка находка и от голямо значение за археолозите, поради което „изследването му трябва да стане скоро, за да не се загубят завинаги останките от града – вече се наблюдават щети, причинени от туризма, от водолазите и от котвите на яхтите.” Резултатите от проучването е програмирано да бъдат публикувани през 2014 г.