През последните години все повече многонационални компании от САЩ, Европа, Близкия Изток и Азия закупуват проучвания «made in Greece». Измежду тези колоси на световната икономика са петролния гигант «BP», «Total Corporation», «Aramco», «Respol YPF», но и производителката на автомобили «Honda».
Чуждите компании откриха патентите на Националния Център за Изследвания и Технологическо Развитие със седалище в Солун, в резултат на което организацията започна да сключва споразумения в размер от 4 млн. евро годишно за продажбата на изследванията си.
Само за миналата година Центърът подсигури договори за 3,98 млн. евро и прибави в списъка си от клиенти и американската компания за производство на тежки категории моторни превозни средства «John Deere». Центърът за изследвания се движи противоположно на течението, което влече Гърция и най-вече нейната провинция към вноса на ноу-хау, а не към износа на изследвания и технологии.
Но от какви продукти се интересуват тези компании? Например, компанията «Aramco» със седалище в Саудитска Арабия се интересува от технологии за обезсоляване на водата, а производителките на автомобили «Ηonda» и «John Deere» за подобрение на функциите на ускорителя и на ауспуха.
Чуждите компании със седалища в Русия и Индонезия също почукват на вратата на Центъра за изследвания в Солун. Те намират информация за неговата дейност от научни публикации, доклади на конгреси или по интернет.
За 2009 г. бюджетът на центъра достигна размер от 26 млн. евро, от които 4 млн. са приходите от компании, 15 млн. евро ще бъдат покрити от изследователски програми и 3 млн. е субсидията от държавата. В момента към центъра за научни и технологически изследвания работят шест института, а тази година ще отвори вратите си и седмия, който ще се специализира в преработката на материали (Manufacturing Institute-MITh).
Междувременно на 1 април тази година в Солун ще се състои Първият Конгрес на Изследователските Институти, по време на който ще бъде представена националната политика във връзка с изследванията и „най-добрите изследователски практики” от участниците.