Гърците си искат качулките и не са чак толкова обезпокоени от уличното хулиганство, стана ясно след вчерашното предложение на правителството да въведе строги наказания за тези, които носят качулки и прикриват лицата си по време на протестни шествия и демонстрации. Новинарските емисии на големите гръцки телевизии Мега, Алфа, Алтер и Антена посветиха обилно телевизионно време на намеренията на правителството да обуздае атинските гамени и да доха трибуна на журналисти, правозащитници и опозиция, които на практиха отхвърлиха изцяло новите мерки.
Зрителите, които гледаха снощните дебати, без значение по кой канал научиха, че строгите наказания за прикриването на лицата са проява на диктаторство, полицейщина и държавен тероризъм. Да припомним, че само по себе си носенето на качулки не е престъпление. Ако обаче някой извършва престъпление и носи качулка, тогава наказанието му се утежнява в сравнение с това, ако е без качулка и маска. Така например за дребно хулиганство наказанието може да се увеличи с 2 до 10 години заради качулката, а за по-сериозни престъпление, включително и убийство може да стигне до доживотен затвор.
Правителството на Костас Караманлис се принуди да пристъпи към по-строги мерки, за да осигури обществения ред в Атина и другите големи градове. Уличните безредици, които започнаха на 6 декември след нещастната смърт на 16-годишния Алексис Григоропулос, нанесоха огромни поражения най-вече на дребния и среден бизнес в центъра на гръцката столица. Поражения, които надхвърлят 1 милиард евро. Чашата на търпението съвсем преля миналата седмица, когато вандали вилняха безнаказано в централния квартал Колонаки.
Оказва се, обаче, че в Гърция няма обществена воля и консенсус за справянето с уличното хулиганство. Медии, опозиция и правозащитни организации отхвърлят и другото предложение на министъра на правосъдието – за премахването на неприкосновенността на университетите. Според гръцките закони полицията няма право да влиза в университетските сгради без заповед на прокурор. Практика е след всеки погром в центъра на Атина вандалите да влизат в университетите, където свалят дегизировката си, смесват се със студентите и изчезват. Докато полицията получи прокурорска заповед, хулиганите вече са се изпарили. От полицията припомнят, че една „хулиганска акция” се развива светкавично. Самият погром трае броени минути, мястото винаги е избрано така, че в съседство да има университет, който да послужи за убежище.
От Комунистическата партия на Гърция и от Коалицията на радикалната левица категорично осъждат намерението на правителството да отмени неприкосновеността на университетите. От социалистическата ПАСОК заявиха, че досегашните закони са достатъчни, само трябва да се прилагат, за да се справи властта с хулиганството. Единствено от крайнонационалистическата ЛАОС подкрепиха мярката.