Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Рецесията и Ирландия: дисциплина въпреки трудностите

20 Март 2009 / 10:03:08  GRReporter
1280 прочитания

Шеймъс Шортал

Специално за grreporter.info

 

Жителите на Ирландия са шокирани от икономическите промени, но въпреки това никога не са реагирали насилствено или пък са протестирали по начина, по който го правят в Гърция. Досега се състоя само един протест от около 100 000 души, организиран от профсъюзите. Той беше организиран  в събота, за да не пречи на делничния трафик. Беше много тих, мирен, и  добре организиран протест. Освен това, този месец Съюзът на държавните служители, който представлява ниско платени работници, също организира еднодневна стачка. Ирланците не искат да правят лошо впечатление по света, както е случаят с Гърция. Те знаят, че положението им не е добро, но въпреки всичко Ирландия трябва да изглежда като място където е безопасно да се прави бизнес и да се посещава от туристи.

 

В Дъблин на парада по повод на деня на Свети Патрик, националният празник на Ирландия участваха 675 000 души и нямаше никакви проблеми, нито протести, просто всички празнуваха и се забавляваха. В Белия Дом ирланската делегация отпразнува националния праник заедно с президента Барак Обама – признак за силната сантиментална връзка между Ирландия и Съединените Американски Щати. Белият Дом ще бъде домакин на подобно празненство и по повод гръцкия национален празник – 25-ти март. Относно ситуацията в Северна Ирландия, там имаше две атаки срещу британската армия и местната полиция, които завършиха със жертви. Те бяха дело на националисти и екстремисти – сериозен проблем, но в него са включени малко на брой хора.

 

Икономически, бюджетът на Ирладия е прекалено много базиран на приходите от бума на недвижими имоти, а той рязко спира и така поставя страната в много трудна ситуация да съобрази разходите си. Издаването на данъчни фактури е спаднало с 25%, а безработицата се повишава бързо. Компанията Waterfold Glass фалира. Световноизвестната компютърна фирма Dell освободи хиляди работници. Най-вероятно 12% ще са безработни до края на годината. Заплатите на служителите в обществения сектор бяха съкратени с 8%. В Гърция не може да се постигне консенсус дори за това заплатите на държавните служители да не бъдат увеличени. Следващият месец ще излезне кризисен бюджет, който ще намали много разходи и ще повиши данъците с надеждата заемите да се задържат под 9.5% от БВП. Хората знаят, че ще трябва да изживеят един труден бюджет, за да няма повече лоши новини след това. Необходимо е преди всичко чуждите инвеститори да видят, че бюджетът може да бъде контролиран. В Гърция като че ли никой не мисли за чуждите инвеститори.

 

Като допълнение към световната финансова криза е спадът на цените на недвижимите имоти в Ирландия - с 40%.  Безрасъдният мениджмънт на една от ирландските банки - Anglo Irish Bank я доведе до там, че да мине под ръководството на държавата. Директорите и техни приятели взимаха на заем големи суми за спекулации с имоти, след като криеха заемите в дялове на банката. Това както и някои изкуствени натрупвания от 8 милярда евро, които манипулираха цените на дяловете, срутиха доверието на банката в очите на други банки, които работиха заедно с Anglo. Ирланското правителство е изправено пред незнайно колко дългове, скрити в имоти, чиито стойности са паднали много. Скандалът с банката и несигурността на имотния пазар опетниха репутацията на ирландската банкова система и причиниха изтичане на големи суми.

Общият дълг на Ирландия в съотношение с нейния Брутен Вътрешен Продукт е сравнително нисък в сравнение с Италия, Великобритания или Гърция, но има голям недостиг на кредити. Заемите на Ирландия са обложени с големи застрахователни такси, заради несигурното състояние на банките, които са гарантирани от правителството. Те зависят от състоянието на имотния пазар, който пък търпи удатите от страна на безработни работници и предприемачи, които немогат да довършат започнати сгради. Освен това, обезценяването на британската лира стерлинг се отрази на търговията на Ирландия с Великобритания – нейният най-голям партньор. Доверието на потребителите спада заради несигурността и въпреки че все още има много пари, никой не иска да ги харчи.

 

И така, времената за Ирландия са тежки и може би ще има още такива. Надеждите на страната са насочени към възвръщането на международното доверие чрез по-силна банкова регулация, разумно управление на обществените финанси и поощряването на една добре образована, дисциплинирана англоговореща работна сила с достъп до еврозоната и британските пазари.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus