Думичката „Балкани” и всички нейни производни заливат публичното пространство в Гърция след падането на комунизма в Източна Европа. След множество десетилетия прекарани в студени взаимоотношения, Балканите трябваше да бъдат разучени и да се създадат приятелски съседски връзки, в които Гърция заема една облагодетелствана позиция.
Изграждането на новата идентичност мина през различни стадии, в които трябва да си задаваме ключовия въпрос – сме ли или не сме балканци? Защото в контакта с останалите народи, се възродиха някои стереотипни образи, които не са никак похвални...
Писателят прави едно обстойно проучване на библиография и всякакъв вид извори от края на 18 век до Първата Световна война - текстове от Възраждането, учебници и училищни помагала, вестници и исторически книги от 19 век, романи, стихотворения, както и карикатури от началото на 20 век.
В книгата ще намерим хронологично изследване на идеологичната връзка между Гърция и балканските народи и държави. В първите три глави читателят може да проследи какво е било актуално и как се променят темите, които са актуални през различните периоди поставени в политически и дипломатически контекст. Четвъртата глава разучава въпроса за националната суверенност от гледната точка на гърците. Този въпрос изскочи на повърхността и занимава общественото мнение на Гърция и в наши дни.
В следващите две глави на книгата се разказват поотделно осем истории на патологична любов и омраза. Някои от тях говорят за развитието на двустранни отношения, а други за нещата, които свързват или разбиват връзките на Гърция с повече от един народи.
Г-н Гунарис прави едно цялостно сравнение на Гърция с балканските страни по отношение на културата, икономиката, държавното устройство и ръководство. В допълнение към книгата са представени някои избрани и трудно откриваеми текстове, които са използвани като извори.
На представянето на книгата тази вечер ще участват проф. Танос Веремис, бившата министърка на образованието Мариета Янаку и посланик Евангелос Кофос. Авторът на книгата „Балканите на гърците – от Просвещението до Първата Световна война”, Василис Гунарис е преподавател по Нова История във Факултета по история и археология на Солунския Университет Аристотел.