Гръцки учени сравняват северозападен Пелопонес с Бермудския триъгълник. Всяка година през тази част на Гътция преминава унищожително торнадо без учените да могат да дадат научно обяснение защо. Вчера силна вихрушка отне живота на двама българи селскостопански работници в околността, а трети техен колега е в тежко състояние в университетската болница в град Рио. Торнадото ги достигнало докато шофирали по стария път межди Патра и Пиргос и помело колата им, а с нея и живота на двама от пътниците.
Метеорологът Михалис Сютас от Метеорологичния център в Солун години наред изследва появата на торнадо в Пелопонес и твърди, че в северозападната част на полуострова има съчетание на климатични фактори, която я правят идеална за появата на мощни въхрушки. „Това е един район, в който често вали. Падането на барометъра, разликата в налягането, близостта на морето със сушата, движението на атмосферата от Запад на Изток създават една взривна комбинация, която е благодатна почва за крайни природни феномени като торнадото”, твърди метеорологът пред вестниците Та Неа и Етнос.
Дългогодишните изследвания на Михалис Сютас показват, че най-опасни са вихрушките, които се оформят над морето и след това се преместват към сушата. Всяка година в различни части на Гърция преминават средно по 20 торнадо. Вчерашното смътроносно торнадо е имало височина 1,5 километра, движело се е със скорост 200 километра в час, траело е 10 минути и е предизвикало бурна градушка.