В Солун бе открит Център за изучаване на културното наследство оставено от Кирил и Методий, съобщава вестник "Катимерини". „Центрове и фондации, които носят името на Солунските братя съществуват в различни държави. Фондация „Кирил и Методий” в София е първата. От много години насам тя издава книги и развива научна дейност като защитава хипотезата, че двамата братя са славяни”, заявява професор Андониос-Емилиос Тахиаос, който е преподавател по история и литература на ортодоксалните славянски църкви във Факултета по Теология към Солунския Университет Аристотел.
Професор Тахиаос отбелязва, че липсата на подобен център в Гърция създава впечатлението, че тези две велики личности не са били гърци по произход, а славяни. Поради тази причина центърът спешно ще защити националните интереси, тъй като двамата братя Кирил и Методий са почитани от всички европейци.
За историята и делото на Солунските братя, както и за приноса на Византия в политическите развития в онези времена ще говори византоложката от Англия Джудит Херин по време на официалното откриване на Центъра. Той ще развива своята дейност под егидата на общинската управа на Солун.
„Създаването на славянската азбука, на кирилицата и преводът на всичките евангелия и литургии е голям напредък, защото дотогава единствените официални езици на библията са били еврейският, гръцкият и латинският” казва за Атинската осведомителна агенция професор Херин.
„Създаването на Център за изучаване на културното наследство, оставено от Кирил и Методий в града, където са били родени е от особено значение за представянето на тяхното дело и техния произход” допълва английската византоложка.
Целта на центъра е изучаването на културното влияние на елинизма над славянските народи, арабския свят и евреите, а също и върху народите около Черно море и Кавказ, но и Рим.