GPS в размер на кибритена кутийка, който се побира в джобовете на децата или на ключодържателя им, се появи на пазара в момент, когато увеличилата се престъпност предизвиква несигурност у родителите.
Рекорд в продажбите за последните две години направиха тези машинки за установяване на месторазположението, тъй като техните дистрибутори обещават, че могат да дойдат на помощ в случай на изчезване или отвличане на дете или на възрастен.
След трагедията с изчезването на малкия Алекс във Верия преди две години, стотици GPS- и са били продадени в Северна Гърция. „От началото на годината в Комотини са продадени 60 GPS-а на родители, които по този начин искат да предпазят децата си” казва за вестник „Елевтерос типос” Одисеас Псалтис.
В Атина една от десетките фирми, които разпространяват този продукт, за една година е продала 3 000 машинки. „Голяма част от нашите клиенти заявяват, че го купуват за децата си” отбелязва Ангелос Пагонас, управител на фирмата в Мениди.
Машинките се произвеждат в Китай и в САЩ и функционират като мобилни телефони при спешен случай. Могат да се обадят на два телефона и да приемат обаждания от тези два телефонни номера. Имат възможност да изпращат съобщения до номерата, с които са свързани и имат специално копче, което може да бъде натиснато от притежателя в случай, че се намира в опасност.
По гореописаните начини може да се идентифицира с точност мястото, на което се намира човекът, който го използва. Също така GPS-а дава информация за часа, датата, скоростта и посоката. Идентификацията се постига в реално време чрез интернет или чрез директна връзка със сървъра на фирмата, която е провайдер на услугата.
„Цената на машинката е между 300 и 600 евро. Тя е от голяма помощ и за възрастни хора, които страдат от болестта Алцхаймер” допълва Панайотис Соватзис, комуникационен мениджър на фирмата в Калитеа.
Системата е използвана за първи път през ’90-те години в САЩ върху затворници, които са излизали в неколкодневна отпуска от затвора. „Експериментът е продължил върху наркомани, за да следят техните семейства и терапевтите им тяхното поведение. Следващата целева група са децата. Индустрията си търси нови клиенти” казва психологът Сотирис Пастакас и допълва, че „е възможно да се превърне в истерия, а не е изключено да стане и повод за семейни скандали.”
Още миналата година в Англия вече се появиха и специални якета за деца с вграден GPS от фирмата Bladerunner на цени от 500 долара плюс 20 евро на месец за услугата. Началният замисъл е якетата да се използват от скиори, планинари и сноубордисти.