Гръцкото правителство обяви мерки за намаляване на данъците за недвижимите имоти като част от опитите си да съживи строителния отрасъл, който заедно с туризма най-много пострада от световната финансова криза. Държавният сектор ще гарантира 25 на сто от жилищния заем, така че заедно със 75-те процента, които осигуряват търговските банки да образува 100% от стойността на недвижимия имот. Досега гръцките банки даваха 75 на сто от заема, а купувачът сам трябваше да намери оставащите 25%. Мярката ше е в сила за всички, които купят жилище или офис до 31.12.2010г.
С цел да облекчи купувача, правителството реши да намали и хонорара на нотариусите на 1% от стойността на закупения имот. В момента този хонорар е 1,2 на сто. Увеличава се от 20, колкото е в момента на 40% от данъка върху лихвите за закупуване на имот и това ще важи не само за първото жилище, а за всеки закупен недвижим имот до 200 квадратни метра и на стойност до 350 000 евро. Мярката важи за тези заеми, които са взети след 01.01.2009 и до края на 2010 година. Освен това, държавата ще дава заеми за ремонт на стари къщи, строени преди 1980 година за подобряването на топлоизолацията им.
Според брокери на недвижими имоти мерките ще помогнат за продажбата на най-малко 100 000 апартаменти, които в момента стоят необитавани, но няма да служат като стимул за ново строителство, а банкерите твърдят, че ниските данъци ще задържат високи цените на имотите. Банка HSBC окачестви мерките като положителни за банките, но не толкова добри за строителните предприемачи. Финансовата институция смята, че те ще помогнат за връщането на доверието на клиентите в жилищните заеми, но държавната гаранция ще ограничи банките в желанието им да отпускат жилищни заеми. То в момента така или иначе е силно ограничено от увеличаването на безработицата, а оттам и на неизплатените заеми и от високите цени на недвижимите имоти, които според МВФ са с 10 на сто по-високи от справедливите цени.
Банката още оценява, че държавните гаранции ще достигнат 2,5 милиарда евро, тъй като до края на 2010 година се очаква да се раздадат жилищни заеми на стойност 10 милиарда евро.