Стелио никога не е крил, че е милионер, защото и баща му Лукас Хаджийоану е милионер, собсвеник на кораби. За разлика от много богати корабни магнати в Гърция и Кипър, от където е родом, чиито имена са известни само в бранша им, Стелио създаде запазената марка Easy. Започна с авиобизнеса, премина през автотранспорта и морските пътешествия, хотелския бизнес. Разработва един пазар, печели, доскучава му и се мести на съвършено нов. Това, което отличава Стелио от много други бизнесмени е, че той има идеи. Оригинални и много семпли за изпълнение. Просто да се чудиш как не са хрумнали на никого преди това.
Като например Easy концепцията. Това е философията на човека без излишни претенции. Той може да е богат или с по-скромни възможности. Може да в началото на 20-те си години или вече да е пенсионер. Може да е грък, българин или британец. Може да е интелектуалец или работник. Това, което е характерно за него е, че е доволен от това, което е. Няма нужда от парфюма на Дейвид Бекъм, часовника на Брад Пит или питието на Джордж Клуни, за да се докаже на себе си и на околните. Също като самия Стелио, както предпочита да го наричат, въпреки че по-правилно е да се обръщаме към него със сър Стелиос Хаджийоану. Непринуден, естествен и винаги в добро настроение.
Защо човек трябва да плаща за нещо, което от което няма нужда? Отговорът на този въпрос е сърцевината на Easy концепцията. Защо да плаща предварително за обяд на борда, след като в деня на полета може и да не е гладен? Защо да плаща всеки ден за почистване на хотелската стая, след като се прибира само вечер в нея и му е достатъчно да се чисти веднъж на два дни? Независимо в кой клон на обслужването действа, групировката Easy предлага базов минимум от качество, под което никога не слиза и което допълва нагоре според желанията на клиента. Образно казано предлагането започва от хотелска стая две здезди и според възможностите на клиента може да стигне до президентски апартамент 4 звезди и всичко това в един хотел.
„Новината е, че намерихме подходящ партньор и в скоро време ще открием EasyHotel в България. Не бих искал да навлизам в подробности, защото все още не сме подписали договора с него, но имаме сериозен партньор в София и в скоро време ще финализираме тази сделка. Имаме 30-тина потенциални партньори в няколко европейски страни и България е една от тях”, съобщи Стелио пред grreporter.info.
Първата ни среща стана преди две години в Асоциацията на чуждестранните кореспондент в Гърция. Тогава на въпроса ми кога EasyJet ще полети до София, Стелио отговори в присъщия си стил: „Чакам България да се присъедини към Европейския съюз и да стане част от програмата „Открито небе”. Не обичам да давам пари, които мога да си спестя”. По-малко от година след влизането на България в Европейския съюз компанията ще полети до България. Нейните полети ще станат факт в началото на ноември.
„Всяка година EasyJet отбелязва растеж от 15 на сто. Ние имаме екип от много умни хора, които гледат накъде може да се разрастне компанията. И съм много щастлив, че прибавяме София към маршрутите си. Ние сме опримисти, че ще се справим добре в този нов пазар”, пояснява Стелио и си признава, че вече не се занимава с оперативното ръководство на EasyJet. „Продължавам да съм мажоритарен собственик и владея 40 на сто от акциите на EasyJet, но това е компания, чиито акции се продават на Лондонската фондова борса. Тя се управлява от президент и вицепрезидент и това не съм аз”.
На хората, които свързват нискобюджетните авиокомпании със занижени разходи за поддържане на самолетите и оттук със слаба сигурност на полетите, Стелиос отговаря: „Това категорично не важи за EasyJet. Нашите самолети са чисто нови „Еърбъс”, средната им възраст е 3 години. Поддържат се в отлично състояние. Аз самият летя с тях два-три пъти в седмицата. Сигурността е единственото нещо, от което не пестим пари. Винаги съм казвал на тези, които спестяват от разходите по поддръжката на машините „Помислете си, че преживявате инцидент във въздуха”.
Кое е най-новото му бизнес-предизвикателство? През ноември предстои откриването на първия EasyOffice в Лондон. А къде никога не би вложил парите си? В държавната авиокомпания Олимпик ("Това са други хора, друг манталитет") и в медийния бизнес ("Предпочитам журналистите да са ми приятели, а не конкуренти").
Мария Спасова