Гърция, която е една от най-големите противнички на ядрената енергетика обсъжда варианта самата тя да премине към строителството на атомни електроцентрали. Това стана ясно по време на Седмицата на енергията, която започна вчера в Атина и ще продължи до петък. Тя се организира от Института за енергията в Югоизточна Европа и е под егидата на гръцкото Министерство на развитието.
Седмицата, която се провежда за първи път има за цел чрез различни дискусии, презентации и конференции да достигне до разработването на нов енергиен модел за южната ни съседка. Всяка година потреблението на енергия в Гърция нараства с 2%, което съответно води до необходимост от нарастването на вноса на енергийни източници – петрол и природен газ. Добиването на енергия от алтернативни източници (вятър, слънце) е едва 1000 мегавата на година, а според специалистите производството трябва да достигне до 3500 Мегавата на година. Все още най-голям е делът на петрола, като има тенденция в близките години той да бъде изместен от природния газ. Смята се, че до 2010 година, Гърция ще потреблява до 5,5 милиарда кубически метра природен газ.
Друг голям резерв за гръцката енергетика са водноелектрическите централи. В момента страната използва едва 20 на сто от възможностите си за производство на електричество от вода. Експертите обаче предупреждават, че възможностите на водния потенциал са от много голяма зависимост от годишните валежи в страната, а пък тяхното количество е нисходящо в последните години.
Като възможно решение на енергийния проблем на Гърция специалистите от Института по енергията в Югоизточна Европа предлагат ядрените електроцентрали и дават за пример Франция, в която 70 на сто от потребяваната енергия се произвежда в АЕЦ. Тъй като в страната общественото мнение е крайно негативно насочено към този вид енергия, институтът също така предлага да се започне информационна кампания, която да образова гърците за положителните и отрицателните страни на ядрената енергетика.