Строежът на къщата е започнал още в понеделник и се очаква днес да приключи. В компанията участват инженери, архитекти, инженери на околната среда, геолози и един строител. Всички те под наблюдението на проф. Гернот Минке от Университета Касел в Германия, строят от началото на седмицата една къщичка голяма 16 кв.м. в село Колиби, което се намира в северната част на остров Крит.
Върху всяка една стена от къщата те прилагат различен метод на строене с естествени материали и пръст. „Къщата представлява един съвременен биоклиматичен дом построен от материали, които природата щедро ни предоставя. Нашата цел е тази къща да даде началото на строенето на други такива къщи, които ще се възпротивят срещу извънредната употреба на цимент.” Казва г-жа Франческаки, една от участничките в проекта. „Общо работим 16 души, но всекидневно имаме гости. Решихме да приложим много методи, така че да имаме възможността да ги сравним един с друг и да видим как ще им се отрази климата на областта.”
„Най-сериозният проблем, с който се сблъскваме е, че пръстта в областта не е най-качествената” казва проф. Минке. „Има много камъчета и трябва да я пресяваме, което ни отваря повече работа. Иначе всичко върви нормално.”
Малкият парцел в село Колиби се е превърнал на работна площадка – някои пресяват пръстта, други я разбъркват със сламата, а трети строят. „Избрахме глината, защото е естествен материал, екологичен и се работи лесно” допълва инж. Елени Браудаки. „Също така би могло лесно да се използва и за повече и по-обемни строежи и до някаква степен да замести цимента. В други страни да се строи с глина е съвършено нормално. Например, в Германия през последните години много къщи се правят от глина. Така или иначе не е нещо ново. Традицията съществува от отдавна и в Крит и в останалата част на Гърция, но е била оставена, когато се е появил бетона – един материал, който хаби енергия и вреди на околната среда. ”