Над 700 000 мюсюлмани всеки ден посещават нелегалните джамии в Атина, където при мизерни условия, както се вижда на снимката изпълняват религиозните си ритуали. Законопроектът за строителството на законен мюсюлмански храм потъва в прах по министерските бюра на няколкото министерства, които би трябвало да го одобрят и придвижат в парламента. А мюсюлманските общности твърдят, че 15-те милиона евро, предоставени за изграждането на джамията са изчезнали без въобще да стигнат до нея. Подообно е и положението с мюсюлманското гробище в Атина, което продължава да не съществува, а днешните последователи на пророка Мохамед са принудени да пътуват до град Комотини в Северна Гърция, за да погребат близките си.
На 5 декември 2006 година гръцкият Държавен вестник публикува закон, гласуван от парламента за строителството на ислямски религиозен храм в квартал Елеона с държавни инвестиции. Преди него е имало идея с частни инвестиции да се построи джамия в предградието Пеания, но самите мюсюлмани са се обявили против нея. Тогава е имало съмнения, че парите идват от фундаменталистки организации в Саудитска Арабия и затова се е стигнало до консенсуса, че строителството на храма трябва да стане с пари от държавния бюджет. За да го подпомогнат финансово, мюсюлманските общности събират допълнително още 15 милиона евро, за които днес твърдят, че са изчезнали.
Къде буксува проектът? За строителството на джамията е отговорно мимистерството на образованието и религиите, но строежът трябва да стане на терен, собственост на министерството на отбраната. По проект за строителството трябва да бъдат предоставени 36 декара, но от военното ведомство не искат да дадат повече от 16 декара, защото в близост се намира военоморска база. Тя има технически, а не оперативни функции и би могла да се премести на друго място, като преместването й струва 5 милиона евро. “Бяхме готови да съберем сумата и платим за преместването, но не ни позволиха”, заяви пред телевизия Антена президентът на Мюсюлманската асоциация в Гърция Наим Елгадур.
Поради липсата на официална джамия в Атина съществуват 130 нелегални джамии, в които службите се резервират с месеци наред. Там се извършват и религиозните обреди при погребения, там децата изучават Корана. Тъй като работят на тъмно, някои от тези места са идеална почва за фундаменталистите, както сигнализира в докладите си и гръцката Служба за борба с тероризма.
Подобна е и ситуацията с мюсюлманското гробище, за което Светият синод на гръцката православна църква още през 2005 година реши да предостави 30 декара в Схисто. 4 години по-късно министерствата на външните и на вътрешните работи, отговорни за изграждането на гробището отговарят, че търсят нов терен за строителството му.