Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Тайни джамии разпръснати из гръцката столица

31 Май 2009 / 19:05:06  GRReporter
1913 прочитания

Събитията от последните седмици и фактът, че правителството не отреагира в продължение на дълго време разкрива задънената улица, до която е стигнала политиката по отношение на имигрантите. Поради грешки и бездействие, компетентните служби създадоха условия за създаването на една взривоопасна ситуация в центъра на Атина, подхранвайки крайнодесните и расистки организации.

В момента в Атина съществуват 26 организирани джамии – арабски и азиатски, и около 30 помещения, където имигрантите мюсюлмани могат да се молят всеки ден. Някои от тези помещения съществуват като събират помощи от членовете на общностите, а други получават субсидии от Съюза на мюсюлманите в Гърция и от други обединения, докато трети са подкрепяни финансово от частни лица.

Освен апартаментите, където практикуват своята религия, централен хотел на Атина е открил джамия за своите клиенти, но в такава е превърната и една зала на Теологическия Факултет към Атинския Университет за нуждите на студентите.

Четири от организираните места за изповядване на исляма в Атина се поддържат от пакистанската общност, десет от бангладешците и още десет от арабите, където могат да се срещат и мюсюлмани независимо от тяхната националност. Най-добре поддържаната джамия бе направена в квартал Мосхато и е субсидирана от бизнесмен от Саудитска Арабия, а управата е от членове на Гръко-арабския образователен център.

Броят на имамите в тези джамии не е повече от 40 души, но и по отношение на този въпрос цари беззаконност, тъй като дейността на имамите, които служат извън област Тракия не се признава от гръцката държава. На практика, всяка мюсюлманска общност разполага със свой имам, който също е имигрант, но е завършил теологически факултет. Той се избира от общността и се одобрява от посолството като му се заплаща директно от някой съюз или от помощите, които събират членовете на общността.

Според закон от далечната 1939 г., за да се позволи влизането в Гърция на свещеник, който не изповядва православната вяра, се изисква специално разрешение от Министъра на образованието и религиите, както и от Министъра на външните работи. Въпреки че този закон не се прилага строго, повечето имами пристигат в страната без да декларират своята професия.

Според научно изследване: „Мюсюлманите недоволстват, че гърците не се отнасят с необходимото уважение към тяхната религия и култура”. Ако допълним и факта, че проучване на общественото мнение направено от Pew Global Aptitude Project показва, че мюсюлманите в Европа на първо място се чувстват мюсюлмани, а после граждани, се вижда, че е необходимо да бъдат направени съществени промени от страна на гръцката държава.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus