Стоил Топалов
Тази седмица за 13-ти път в Атина се проведе Кръглата маса на списание Икономист с гръцкото правителство и заедно с нея излезе майското издание на доклада на Economist Intelligence Unit за Гърция.
Както по-рано това потвърдиха Международният Валутен Фонд и Европейската Комисия, от Икономист също очакват бюджетният дефицит да надвиши тавана от 3% наложен от Пактът за Растеж и Стабилност на Европейския съюз. По-точно, дефицитът ще е равен на 6% от БВП за 2009 и 6.4% за 2010 година. Също така рецесията в Европейския съюз и лошата икономическа ситуация в Русия и Турция ще засегнат гръцките износи, които ще покажат спад от 7.2% за 2009 и 2.9% за 2010 година. Брутният вътрешен продукт на Гърция ще спадне с 3.1% през 2009 и 0.7% през 2010. Това е значително под световните средните стойностни и малко под средните нива на Oрганизацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Проблеми очакват и повечето гръцки банки. Въпреки че кризата не ги удари толкова колкото големите западни банки, те имат много вързани активи в страни от Източна Европа – където кризата е далеч от преминала според разузнавателното звено на списание Икономист. Изданието отбелязва също така, че разногласията между банковите ръководители и правителството възпрепятстват помощния пакет от 25 милиарда евро да премине в действие.
Според икономическия вестник Имерисия, данъчните облекчения струват на гръцкото правителство около 7 милиарда евро. Това възлиза на 11.5% от общите данъчни приходи планирани в годишния бюджет. В доклада си за икономическия министър, МВФ предложи преразглеждане и елиминиране на повечето облекчения – поне докато държавата не балансира бюджета.
Тази седмица беше положителна за световните борси. Dow Jones качи 2.1%, затваряйки седмицата на 8500.3 пункта. В Лондон, FTSE 100 също се качи с 1.2%, до 4438.6 пункта, но най-големият растеж тази седмица бе на японския Nikkei – 3.1% до 9522.5 пункта. Атинската борса затвори в петък на 2327.5 пункта, или 1.7% ръст. Има и други икономически новини, цените на петрола скочиха над $66 за барел тази седмица, за първи път от края на ноември 2008. Еврото също се покачи до най-високо равнище през тази година срещу долара, при 1,41 долара за евро.