Постоянно включеният телевизор забавя развитието на езиковите способности на децата като намалява броя на думите, които те чуват и изговарят, твърди изследване на гръцкия педиатър Димитрис Христакис.
Сигурното е, че телевизията намалява способностите на малките деца да проговорят, а това представлява заплаха за мозъчното им развитие, според изследване за Вашингтонския Университет направено от педиатъра проф. Димитрис Христакис, което бе публикувано в медицинското списание «Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine».
Експериментът е проведен с деца на възраст от два месеца до четири годишна възраст, които са били изследвани и е установено, че когато е включен телевизора с пуснат звук за един час в къща с малки деца, те чуват между 500 и 1000 по-малко думи изречени от възрастните. „Възрастните използват средно 941 думи в продължение на един час. Нашето изследване установи, че възрастните почти престават да говорят, когато е включен телевизорът, което най-вероятно обяснява забавеното развитие на говора при децата” заяви Христакис.
Гръцкият педиатър заяви, че включеният телевизор може да е виновен за разсейването у децата и за затрудненията им при ученето като се има предвид, че езикът е «ключът» за цялостното развитие на мозъка в ранната детска възраст. Експериментът направен от екипа на Христакис е установил, че децата престават да говорят не само когато гледат телевизия, но и когато телевизорът е включен като фон в стаята, където те се намират.
При експеримента децата са носели специални електрически апарати, които през целия ден са записвали всяко нещо, което казват или чуват в продължение на 12-16 часа. Анализът на дигиталните записи е показал, че за всеки час, в който телевизорът е работел думите, които използват възрастните и чуват децата намалявал с 770 думи, но намалял и броят на думичките, които казвало детето.
Христакис предупреждава родителите да бъдат много внимателни, защото много деца, които растат в момента живеят в семейства – най-вече в Америка, където телевизорът е включен целодневно, дори когато никой не гледа.
Американската Академия по Педиатрия официално се възпротивява срещу гледането на телевизия от деца под две годишна възраст, тъй като мозъкът на детето утроява размера си през първите две години от развитието му.