Стоил Топалов
В следващите две седмици се очаква гръцкото правителство да обяви нови мерки за събиране на средства за държавната хазна. Само след броени дни, министърът на икономиката Янис Папатанасиу ще обяви увеличение на данъците върху петрола, алкохола и мобилните телефони с предплатени карти. Промени също се очакват и в глобите за неиздаване на касови бележки, като проверките вече ще се провеждат по-често. Това е с цел увеличението на данъчните приходи на държавата.
Европейската комисия вече насрочи дата за втори критичен анализ на гръцката икономика - за октомври тази година. До тогава, правителството трябва да е показало напредък в регулирането на пазара на труда, както и да е започнало с внедряването на застрахователни и пенсионни реформи. Част от реформите, одобрени от Европейската Комисия и гръцкото правителство е решението 500 000 държавни работници да не получат увеличаване на работната заплата и допълнителни трудови възнаграждения. Това е доказана рецепта, която помогна на Ирландия да свали бюджетния дефицит, който беше стигнал до над 10% от БВП.
Съюзът на хотелиерите от Атина и област Атика обявиха спад на резервациите с 15.2% и спад в приходите от 22.6%. Това съобщи GBR Consulting, като забележи, че освен икономическата криза, ефект върху спада имат и скорощните безредици в града, както и проблемите с чистотата. Но проблемите не са само в Атина - из цяла Гърция летищата регистрират спад от над 8% в пристигащи полети от чужбина.
Борсите пак продължиха бавния, но сигурен възход. В Щатите, Dow Jones се качи с 1.2% до 8799.3 пункта, най-високото ниво от края на януари насам. S&P 500 също регистрира най-високите си нива за тази година, след като затвори на 945.9, или 1.5% ръст за седмицата. В Лондон, FTSE 100 затвори в петък на 4439.8 пункта, с 0.7% седмичен ръст. След като миналата седмица се качи над 2400 пункта за първи път от ноември 2008, Атинската борса затвори тази седмица на 2401.6 пункта, със седмичен растеж от 1.4%.
Цената на петрола пък продължи да се катери и достигна до $73 за барел, което е 8-месечен рекорд. Според английския финансов министер - Алистаир Дарлинг - ако цената на петрола се качи над $80 това ще лимитира всякакви възможности на световната икономика да излезе от кризата. В английския бюджет, цената на петрола е прадсказана около $46 за барел, и според Дарлинг е така за повечето западни държави. Сегашната цена от $73 е доста проблемна, много извън бюджета, и така е много по-трудно да се намерят нужните финанси, за да се стимулира икономиката.