Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Получаване на кредит според точкова система ще въведат банките

16 Юни 2009 / 17:06:53  GRReporter
1207 прочитания

След 1 юли Тирезий АД  ще приложи новата система за оценка на клиентите credit scoring според която ще бъде създаден профила на всеки клиент за персоналната степен на способност за теглене на кредит. Целта на банките е да изчислят персонални лихви според точките, които е събрал всеки клиент по горепосочената система. Най-ниски лихви ще плащат добрите клиенти, а по-«надути» ще се слагат за онези, които са си пресрочили плащането на кредит или имат свръхмного кредити.

Улугата credit scoring или кредитно точкуване се изпробва пилотно вече няколко седмици. Тя анализира данните, с които разполагат белият и черният списък на системата Тирезий за кредитополучателите и впоследствие оценява клиента по скалата до 1000. След 1 юли клиентите, които искат кредит, ще бъдат сканирани от кредитните дружества - те ща влизат в системата за оценяване и ще гледат дали кандидат клиентът е получил висок или нисък резултат. На базата на резултата ще преценяват дали да му отпуснат кредит или не.

Банката на Гърция се намира в готовност, тъй като според начални преценки 18 млрд. евро се намират във въздуха от кредити, които са неплатени. Това е и причината кредитните дружества да поискат от Тирезий АД да развие горепосочената система за кредитно точкуване по примера на системи, които вече функционират в Европа и в САЩ. На базата на данните, с които разполага за всеки клиент, който извършва обмен с банковата система, и като използва определен статистически модел, който се обновява всяка година и се нагажда към условията на пазара и съдържанието на архивите, Тирезий достига до два вида процентни данни: процент, който показва възможността за неспазване на задълженията на кредитополучателя към кредитните дружества и друг процент, който представлява оценка за възможностите на клиента да тегли кредит. Например, ако някой събере 550 точки, има вероятност от 5,2% да не си изплати задълженията.

Въпреки че системата ще цели да ограничи риска от неизплащане, ще има случаи, в които дори някой клиент да присъства в черния списък на Тирезий за нелоялно финансово поведение, не е изключено да му се отпусне кредит. Това ще се случва, защото крайното решение дали ще бъде отпуснат или не кредит, винаги го взима банката.

За в бъдеще като се базират на тази оценка за клиентите, банките ще могат да прилагат персонално изчисление за лихвите и да награждават добрите и редовни клиенти. Например, който има достатъчно високи приходи, плаща си вноските, които не са повече от 40% от приходите му и никога не е закъснявал да си ги внесе, ще може да вземе жилищен кредит с лихва Euribor и възможност за увеличение от 2%. Т.е. ако тегли кредит от 200 000 евро със срок на изплащане от 20 години, то вноската му ще се равнява на 1 147 евро. Но ако кандидатът не е събрал необходимите точки, но въпреки това не се намира на червено, ще може да вземе жилищен кредит с лихва Euribor и възможност за увеличение 4%, като вноската му ще се равнява на 1 362 евро.

Вторият клиент поради лоша оценка ще плаща 215 евро повече на месец,което се равнява на 2 580 евро годишно.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus