Университетът на Планините е една инициатива на Критския Университет за създаването на една автентично гражданско общество, където университетът ще изучава характеристиките на обществото, ще подкрепя дейностите, които се извършват по традиция в някои по отдалечени райони, ще се грижи за образованието на хора, които нямат пряк достъп до учебни заведения.
Началната идея е да се създаде една инстанция между университетите на остров Крит, която да координира дейността на отделните работни групи, които ще се състоят от студенти, изследователи и доброволци, за да бъдат постигнати целите:
* за икономическо развитие на местните общини в рамките на дейностите, с които се занимават по традиция.
* лекциите да бъдат свързани повече с нагледен опит в истински условия
* подобрение на здравословните условия на живот на населението
„За да просъществува Университетът на Планините, ние ще инвестираме в местните общности, които живеят в селища в планинските райони на острова. Става дума за „университет”, който ще функционира извън сградите, в сърцето на всяко селище” обясни Янис Паликарис, декан на Критския Университет.
„Университетът на Планините е тясно свързан като идея с един стар метод на обучение, според който по-големите ученици преподават на по-малките – т.е. училището се крепи на собствените си сили” подчерта преподавателят по класическа филология Михалис Копидакис.
Програмата на Университета на Планините се развива в четири насоки.
Първо ще започне с отворени лекции за широката публика, които ще наблягат теми свързани с народната традиция. Второ, лекции, които ще се отнасят до традиционните професии и умения. Третата насока ще се развие в областта на здравеопазването, демографския проблем и храненето, а четвъртата насока е свързана със стопанското развитие, професионалната ориентация на младите, градоустройствената политика и околната среда.
Целта на програмата е лекторите да не се ограничат в преподаването, а да се установи контакт със студентите, така че учителят също да се учи от своите ученици. Началото вече е поставено в областите Ласитиу, Милопотамо и Омалу, където вече се развиват пилотни програми.