Гърция, заедно с Испания, Португалия и Сърбия е най-големият източник на разпространение на вируса HIV в Европа, показва изследване на лабораторията за здравна хигиена и епидемология към Медицинския факултет на Атинския университет. По метода на половата и расовата география е изследван генетичен материал от 17 европейски страни в периода 1996-2004. Изследването доказва, че поради туризма и емиграцията хората се озовават в чужди страни, заразяват се с вируса на СПИН, не се изследват, връщат се в родината си или заминават за трети страни и разпространяват заразата.
По този метод се оказва, че Гърция е разпространила вируса на СПИН в най-много дестинации - 7 страни – Испания, Израел, Италия, Португалия, Холандия, Белгия и Норвегия. Следващата страна, която е разпространявала най-много СПИН е Италия в 5 страни. От друга страна заболяването е “внесено” в Гърция от Испания и Холандия.
По метода на половата и расовата география първото предаване на вируса на СПИН е “засечено” в генетичен материал от 1959 година, взет от костите на носител в Африка. Има и втора следа на носител от 1960 година в Англия. Следват няколко спорадични жертви в Африка и Норвегия, но по онова време те не предизвикват интереса на учените. През 80-те години на 20-ти век избухва първата епидемия на СПИН в Хаити и много скоро тя се пренася и в САЩ. Първото официално съобщение за Синдрома на придобитата имунна недостатъчност е направено от здравните органи на САЩ през 1981 година по повод смъртта на 5 хомосексуални мъже в Лос Анджелис. В следващите години синдромът често е наричан ракът, чумата или просто болестта на хомосексуалистите преди учените да разкрият трагичната истина, че болестта се предава и при хетеросексуални контакти, при преливане на кръв и от родители на деца.
Днес статистиката отчита, че СПИН е отнело живота на 25 милиона души, повечето от тях в Африка, а други 40 милиона са носители на вируса. В Гърция според данни от ноември 2008 година HIV-позитивните са 9 229 души, от които 2 829 са развили болестта, която е взела живота на 1 582 от тях. Най-много случаи са регистрирани през 1996 година, до 2002 година те намаляват всяка година и от тогава са отново във възход. Средното годишно увеличение на заразените е 23%. Първият случай на СПИН в Гърция е засечен през 1978 година и е пренесен от Африка.
Експертите от лабораторията за здравна хигиена и епидемология към Медицинския факултет на Атинския университет предупреждават, че презервативите си остават най-сигурното средство за предпазване от СПИН при сексуалните контакти, а за наркоманите препоръчват използването на еднократни игли и спринцовки. Те също така съветват редовни тестове за СПИН за всички рискови групи – хомосексуалисти, проститутки, наркомани, хора с безразборни сексуални контакти, както и тези, на които по различни поводи им е преливано кръв. Лекарите са категорични, че в последните години медицината е напреднала много. Съществуват много ефективни медикаментозни методи, които при ранна диагноза на вируса гарантират, че пациентът няма да умре от СПИН.