Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Изпразниха и обезпаразитиха сграда – подслон на бежанци в Атина

22 Юли 2009 / 11:07:40  GRReporter
659 прочитания

След последните скандали около сградата-подслон на имигранти на ул. „Сократус” в Атина, тези дни изгониха незаконните „наематели” и днес пуснаха в нея екипи от службата по хигиена, за да я почистят и обезпаразитяват.


В рамките на по-динамичната политика, която предприе гръцкото правителство спрямо нелегално пребиваващите имигранти в страната,  кметът на столицата реши да предприеме конкретни действия. Сградата на ул. „Сократус” се оказа, че принадлежи на Застрахователната каса на служителите в ЕС, които изпратиха за първи път свой представител днес. По покана на кмета на Атина Никитас Какламанис, представителят на застрахователната каса беше задължен да покрие разходите по почистването и обезпаразитяването на сградата, които възлязоха на 4 000 евро само за почистването на външната част и двора на кооперацията. 


По този повод общинският управник на града Янис Сгурос представи подробен списък на сградите – с точно записани данните на улица и номер, на 427 проблемни сгради в центъра на столицата, от които 208 са напълно изоставени. Той предложи в сътрудничество с Кметството на града тези сгради да бъдат почистени, дори ако е необходимо да се влезе в тях със заповед от прокурора, в случай че собствениците или наемателите са несъгласни.


Сградата се намери във фокуса на медийния интерес в началото на месец май, когато след един митинг организиран от антирасистки организации се разразиха улични боеве между анархисти и привърженици на крайно десни извънпарламентарни партии. Тогава жители на квартала изразиха възмущението си от факта, че в сградата нелегално са се нанесли стотици имигранти.


Преди две седмици там избухна пожар, който тръгна от леснозапалими боклуци и дюшеци и бързо се разпространи на три по-високи етажа. Когато пристигна пожарната, някои от наемателите започнали да хвърлят камъни без да наранят никого. Няколко часа преди да се разрази пожара, непознати лица, които се придвижвали с автомобил, стреляли по трима чужденци и ги ранили.


През последните седмици няколко полицейски „чистки” отдалечиха около 400 имигранти и бежанци от сградата, в която доскоро живееха незаконно в центъра на Атина, за да пуснат екип за почистването и обезпаразитяването й. Правителството е програмирало да осъществи инспекции в още 208 изоставени сгради в центъра на града, а от края на август да зачестят и „чистките” на незаконни имигранти, които ще бъдат изпращани в два лагера извън столицата.


В последните дни входовете на сградата охраняваха около 50 полицаи, които не допускаха никого да влезе вътре. По този начин бе блокиран входа на около 400 имигранти, които нощуваха там в последните седмици. Една друга част от „наемателите”, които не искаха да си имат вземане-даване с полицията поради факта, че са нелегални, избягаха от сградата след пожара, който се разрази там преди две седмици. Тогава, пожарът се бе разпространил бързо на три етажа от сградата, след като се разпали от боклуци и захвърлени дюшеци.


В същото време гръцката полиция продължава с „чистките” на центъра на Атина, които ще станат още по-начесто в края на месец август, когато ще са готови и първите два центъра за подслон на нелегални имигранти в лагерите в Рицона и в Аспропирго. За съжаление държавата се вижда, че не се справя достатъчно добре с прилагането на собствените си закони. Зачестяват случаите на разделени от родителите си деца, за които няма предвидени условия за настаняване и грижа. Социалните работници отбелязаха, че няма разработен план как да се справят с постоянно увеличаващия се брой на деца, които имат нужда от грижа и защита. Според закона всеки социален работник трябва да поеме отговорността за едно дете-бежанец, а в момента един социален работник се грижи за 15-20 малолетни, които трябва да се погрижи да стигнат до Центровете за подслон на нелегални имигранти.


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus