“Влюбих се в биологията на 14 години. Исках да науча повече за неща, които не можех да видя с невъоръжено око: молекулите, ДНК. Оттогава, не съм губила интереса си към науката нито за миг, въпреки трудностите и препятствията, които срещах. Бях подала документи в 89 университета и 87 от тях ме отхвърлиха. Не се предадох. В края на краищата ме приеха в Кеймбридж.”
С тези неподправено скромни думи, изпълнени със зрелостта на преживял множество обрати на съдбата човек, но и с нежността на малко момиче, доктор Деспина Сануду получинаградата на Л’Ореал-ЮНЕСКО за жени с научни постижения от ръцете на госпожа Роди Краца, първи заместник-председател на Европейския парламент.
Наградата е учредена от гръцкия клон на фирмата Л’Ореал през 1998 г. Дава се веднъж на три години за за научни изследвания в Гърция на жени под 35 години, които имат докторска степен и се занимават с изследвания в областта на естествените науки. Наградата е придружена с финансов чек за 10 000 евро.
Младата изследователка е родом от остров Санторини. Темата на докторската й дисертация е “Цитогенетика на туморите на централната нервна система”, която защитава през 2000г. в катедрата по патология на Университета в Кеймбридж. Специализирала е в Отделението по генетика на Детската болница в Бостън, както и в Катедрата по педиатрия към Медицинския факултет на Харвардския университет. Днес работи като изследовател в Института за медицински и биологични проучвания към Атинската академия. Предметът на нейните изследвания е наследствеността и молекулярната основа на сърдечносъдовите заболявания и тези на мускулната система.
“Най-важната цел на изследванията ми са да открием накъде точно трябва да бъде насочена терапията, за да бъде по-ефективна.” – подчерта още доктор Сануду, която не крие, че след десетгодишно пребиваване в най-добрите световни университети трудно се е адаптирала към гръцката реалност. “Неописуема е радостта да правиш това, което обичаш и в същото време до тебе да са семейството и приятелите.”