Гръцкият търговски флот вапазва водещата си позиция на световната сцена с 3600 кораби от различни видове с обща вместимост от 218 миниона тона, което представлява внушителният дял от 16,5 на сто от световния търговски флот. Според данни на Националния статистически институт на страната от гледна точка на инвестициите корабната мощ отговаря на цифрата 40 милиарда щатски долара. Гръцките корабни магнати са сред водещите в света и по отношение на строителството на нови кораби, които да предлагат висококачествени услуги във всички браншове на морския транспорт.
Само през януари и февруари 2007 година гръцките бизнесмени са поръчали производството на 300 нови кораба от различни видове и големини и така те са станали собственици на 8,5 процента от корабите, които плават в света и с тях превозват 16,5 на сто от световния морски транспорт. Под гръцки флаг плават 24,1 на сто от танкерите в света, 20,4 от карго корабите и 9,6 на сто от танкерите, превозващи химикали. Средната възраст на корабния парк през 2006 е била 15,3 години, а през 2007 се очаква да достигне до 14,3 години.
Според Националния статистически институт на Гърция се наблюдават и някои отрицателни тенденции. Увеличава се броят на над тридесетгодишните корабите. По-подробно: през септември 2001 г. товарните кораби с такава възраст са били 177, а през септември 2007 г. те са вече 252; при пътническите и други кораби, ситуацията е сходна, макар и увеличението да не толкова голямо (септември 2001 г. – 361, септември 2007 г. – 379); единствено при танкерите се забелязва намаляване на над тридесет годишните кораби голямо (септември 2001 г. – 171, септември 2007 г. – 164).
Появяват се и страхове, че гръцкият търговски флот ще изгуби своята идентичност и ще се контролира от неизвестни (може би, негръцки) фактори. Много собственици на кораби предпочитат да регистрират плавателните съдове в чужбина и ососбено в офшорни територии. Особено чувствителна е тенденцията да се регистрират смесени фирми със седалище в Лондонското Сити. След деветдесетте години на ХХ в., когато се започна либерализирането на пазарите в Гърция, една голяма част от живеещите в чужбина гърци прояви интерес да инвестира в родината си (или тази на своите предци). В момента обаче е на лице обратният процес.
Потенциалът на гръцките собсвеници на кораби проличава и от факта, че сам само за 2006 г. те са отделили за закупуване на нови кораби 8,7 млрд. долара, което им отрежда първото място в света, за сравнение – на второ място е Норвегия с 3,5 млрд. долара.