![](/img/STATII/STATII_IMG_BIG_461.jpg)
След като излежа присъдата си във федералния затвор на щата Вирджиния (САЩ), 54-годишният Стивен, или по-точно Ставрос, както сам държи да бъде наричан, Лалас се завърна в Гърция да изтърпи остатъка от наказанието си. По думите на гръцкия правосъден министър Сотирис Хадзигакис: “Гърцкото правителство поема отговорност за изпълнението на всяко съдебно решение, касаещо освобождаването под наблюдение на г-н Лалас, както е определено от споразумението, подписано от него и американското Министерство на Правосъдието.”
Както при всяка история, свързана с шпионски игри и тук версиите за това, какво точно се е случило са много и нито една не е сто процента потвърдена:
Кариера
- Сражава се във Виетнам.
- Сержант от армията на САЩ.
- Служи в щаба на НАТО в Измир (Турция) в в отдел “Комуникации”.
- 1984-1985 г. е на служба в Белград (СФРЮгославия).
- 1985-1989 г. в Истанбул (Турция).
- През 1989 г. е прехвърлен в Тайван.
- През 1990 г. е назначен към звеното за комуникации в американското посолство в Атина, където работи до 28 април 1993 г.
Арестът
На 3 май 1993 г., в Северна Вирджиния е арестуван Стивън Лалас, американски гражданин от гръцки произход, по обвинение в шпионаж в полза на Република Гъция. След разследването на ФБР по случая, са открити кадри от системата за видеонаблюдение и охрана на американското посолство в Атина, на които Лалас копира секретни документи, предвидени за унищожаване. Версиите, как се стига до това разследване са две. Официалната версия е, че когато американците уведомяват гръцкия посланик във Вашингтон относно кризата в бивша Югославия, засичат информация, известна само на тях и така благодарение на случайно стечение на обстоятелствата е разкрит Лалас. Другата версия е, че Лалас е бил предаден или от свои познати, или от представител на правителството на Константинос Мицотакис под натиск от американска страна.
Процесът
По време на процеса, Лалас твърди, че е вербуван през 1991 г. и че се е съгласил на сделката, понеже са били заплашвани негови близки. В действителност, обаче се оказва, че той е сътрудничил на гръцките тайни служби още от 1977 г. За този период (1977-1993 г.), той успява да предаде в ръцете на гръцките власти около 700 документа с гриф “строго секретно”, с информация за страните от блаканския регион. През юни 1993 г. Лалас се признава за виновен и на 16 септември същата година е осъден на 14 години затвор. Присъдата се излежава във федерален затвор и е без право на пускане под гаранция.
Присъдата
На 8 юли 2005 г. Стивън Лалас е освободен със задължение да остане 5 години под наблюдение в САЩ. На 25 ноември 2007 г. Лалас кацна на международното летище в Атина, откъдето пое за Кавала, за да се събере след 14-годишната раздяла със семейството си. Наблюдението изтеча на 8 юли 2010 г.