В старото училище на малкия егейски остров Агиос Евстратиос, където някога са интернирали свободомислещите граждани на Гърция отвори врати музей на демокрацията. “Музеят на демокрацията е едно паметно дело. Мястото, където в мрачните години от гръцката история през миналия век се е намирала институцията, в която са били въдворявани хора, заради техните политически убеждения вече е музей и ще съхранява историята на борбата за едно по-справедливо общество”, заяви гръцкият премиер Костас Караманлис по време на официалното откриване на новата институция. Така той изпълни предизборното си обещание отпреди 4 години музеят на демокрацията да стане факт.
В годините на гражданската война и на военната хунта в страната в изолирания егейски остров са били интернирани хора като сред които Янис Рицос, Менелаос Лундемис, Манос Катракис, Титос Патрикиос. Музейната сбирка разказва за борбата на гръцкото общество за демокрация до възстановяването й след падането на военната хунта преди 33 години. “Гърция е сега една демократична страна, където властва закона. За да стигнем до този момент, ние всички трябваше да превъзмогнем тесногърдието и предразсъдъците, да излекуваме раните, наслоявани от десетилетия, с помощта на отговорни и далновидни ръководители от целия политически спектър”, подчерта Костас Караманлис като спомена имената на Андреас Папандреу, Харилаос Флоракис, Панайотис Канелопулос, Микис Теодоракис, Леонидас Киркос и Илиас Илиу.
Гърция винаги се е гордяла с факта, че е родина на демокрацията, макар че древните гърци разбирали демокрацията по свой начин. Наистина гражданите имали право да гласуват и участват във взимането на много решения, но в термина граждани не се включвали жените и робите. Гръцкото общество векове наред води битка стещу вътрешни и външни врагове за по-справедлив живот. Историята на тази битка може вече да се види в старото училище на Агиос Евстратиос.