![](/img/STATII/STATII_IMG_BIG_489.jpg)
Прилагането на нови технологии в в различни сфери от ежедневието се свързва обикновеносъс страни като САЩ, Япония, Великобритания и др. Обявената, по време на 10ия конгрес на Гръцкото дружество по хирургия на жлезите с вътрешна секреция, хирургическа операция е на път да промени статуквото. Професор Константинос Константинидис (председател на Гръцкото научно дружество по роботизирана хирургия), съвместно с екип от Атинския медицински център е осъществил преди няколко дни едновременно, роботизирано отстраняване на надбъбречна жлеза и на жлъчен мехур на един пациент. Представянето на операцията е предизвикало множество положителни отзиви от страна на участващите в конгреса гръцки и чужди хирурзи.
Лапароскопичното отстраняване предлага по-бързо възстановяване, по-малко преки и косвени усложнения, както и невероятни естетически резултати. Роботизираната хирургия представлява развитие на конвенционалната лапароскопия (оглед отвътре на коремната кухина през тръба, тънка няколко милиметра, която се поставя през малък разрез). Напредъкът в тази техника дава възможност за извършване на сложни хирургически интервенции през няколко малки разреза, вместо през по-големите разрези, които се използват в класическата хирургия.
Предимствата на роботизираната хирургия са очевидни: триизмерно представяне на мястото на операцията, голямо увеличение (до 15 пъти) и прецизност на движенията на специализираните инструменти. Роботизираните хирургически инструменти разполагат с вградена система за премахване на естественото треперене на ръцете, което прави движенията изключително плавни и точни. По данни на Гръцкото дружество по роботизирана хирургия, първата в Гърция операция с помощта на роботизираната система “Да Винчи” е осъществена през септември 2006 г. от екипа на професор Константинидис.