Живите цветове на залезите в картините на Джоузеф Търнър, невероятното съчетание на цвят и светлина, повлияли на Импресионизма, са нещата, които ни възхищават и до днес. Но дали биха могли да помогнат на специалистите по глобалното затопляне да проследят протеклите климатични промени?
Група гръцки учени изследва цветовете, използвани в повече от 500 картини, изобразяващи залези, включително и доста платна на Търнър. Надеждата на проучването е да се получи повече информация за охлаждащия ефект в следствие на големи вулканични изригвания. Чрез по-ясното разбиране на миналите промени в климата, те се стремят да подобрят компютърните модели на бъдещите промени.
Христос Зерефос, който ръководи проекта към Националната обсерватория в Атина, заявява, че това вероятно е първото по рода си изследване на предмети на изкуството за признаци на климатични промени. “Първоначалната идея дойде от забелязаното, повишено почервеняване в цветовете на залезите, като следствие от големи вулканични изригвания, и по специално на Кракатау (вулкан в Тихия океан; най-известно голямо изригване – 1883 г.)”, добавя още Зерефос. Учените изследват творби рисувани около големи изригвания за да измерят какво е нивото на естествено замърсяване от издигналия се в небето облак.
Джеймс Хамилтън, куратор на Университета в Бирмингам, който е публикувал няколко книги върху творчеството на Търнър, обаче коментира, че въпреки твърденията на художника, че предава това, което вижда, е опасно да се разчита абсолютно на художествената интерпретация. Авторите на изследването отговарят, че резултатите са подкрепени и от независими исторически източници и доказателства, като например нивата на вулканичен прах запазени в ледените ядра.