Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

МВФ: Реформите на Караманлис не са достатъчно амбициозни

13 Декември 2007 / 08:12:12  GRReporter
864 прочитания

По време на последното си посещение в Атина, представителната делегация на МВФ подчерта опасността за развитието и заетостта, поради “сериозния икономически дисбаланс”, въпреки бързите темпове на развитие на гръцката икономика. Реалният доход на глава от населението в Гърция, сравнен с 15-те стари членки на ЕС, е намалял чувствително, именно благодарение на този растеж. Много е вероятно тази динамика да се запази за един по-продължителен период.


 


От друга страна, обаче съществуват средно- и дългосрочни опасности за перспективите на развитие и заетостта, заради споменатия икономически дисбаланс, сред които:


 


·        Постоянното намаляване на конкурентноспособността, както се забелязва от повишения дефицит в баланса на извършените сделки.


·        Липсата на гъвкавост на трудовите и стоковите пазари, която допринася за повишената инфлация, в сравнение с еврозоната.


·        Високи нива на вътрешния дълг, за който се очаква и допълнително покачване, заради повишените разходи за пенсии и медицинско обслужване, свързани със застаряването на населението.


 


Благоприятната икономическа обстановка в настоящия момент може да създаде едно лъжливо чувство на спокойствие, що се отнася до необходимостта от прилагане на реформи, отбелязват от МВФ. Същевременно създава подходящи условия за постигането на сериозен напредък, за да бъдат избегнати болезнените мерки на един по-късен етап. Колкото по-дълго се запази икономическият дисбаланс, толкова по-трудно ще бъде да неутрализират последствията.


 


Мисията направи и препоръки за осигурителните фондове. Ако не се промени коренно системата за социално осигуряване, дългосрочните разходи от застаряването на населението се очаква да застрашат жизнеспособността на финансовата система на държавата, смятат от международната организация.


Делегацията отбелязва, че мерките на правителството, “макар и в правилната посока, не показват ясно доколко са достатъчни, за да възстановят жизнеността на осигурителната система, при липсата на оценка на съкратените разходи”.


Мнението на мисията на Фонда е, че властите в Атина следват постепенен подход по отношение на реформата и препоръча една “по-амбициозна и широка стратегия”.


Коментира се, освен това и необходимостта от по-широк обхват на реформите в сферата на пазара на труда. Тяхна цел ще бъде повишаването на конкурентноспособността и понижаване на процента на безработицата, която все още е сред най високите сред страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. От МВФ предлагат да се преразгледа законодателството за закрила на заетоста и по-специално временната трудова заетост, с цел да се понамалят ограниченията.


Трябва, да се обърне внимание на премахването на обвързаността на основната заплата от увеличаванията на средната заплата, както и премахването на приложенията на браншовите споразумения по отношение на предприятия, които не са били представени на преговорите. Инфлацията расте, благодарение на високите цени на енергията. При тези обстоятелства е важно, също така, заплатите, за които ще се споразумеят синдикати и работодатели на следващите браншови преговори да не доведат до ново покачаване на цените, отбелязват в заключение експертите от Фонда.


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus