Гърция въвежда плосък данък от 0,1 на сто върху недвижимите имоти , който ще облагодетелства собствениците на големи и скъпи жилища и ще напълни държавния бюджет. Това стана ясно от новите промени в данъчното облагане, които министърът на икономиката Георгиос Алогоскуфис внесе в парламента. По-точно, става дума за следните поправки:
· Налага се общ данък върху недвижимите имоти с основен коефициент 0,1 % от данъчната оценка на имотите, които са собственост на физически лица.
· Установява се и обща минимална облагаема стойност на квадратен метър, от едно евро за всички сгради, които се намират в населени места с население над 1000 души.
· От данъка се изключва основното жилище на всяко домакинство с данъчна оценка до 300 000 евро, или размер до 200 кв. м, като границата тук се вдига с 25 кв. м за всяко следващо дете, след третото.
Така най-ниската данъчна оценка, която установява данъчното ведомство за изчисляването на данъка за собственост на недвижим имот се определя на 1000 евро (0,1 % от 1000 евро прави 1 евро на квадратен метър). Например, собственик на апартамент (който не му е основно жилище) с размер 100 кв. м с данъчна оценка 75 000 евро, би трябвало, съгласно коефициента 0,1 да плати годишен данък 75 евро. Вместо това, обаче, поради установения минимум от 1 евро на кв. м, той ще плати 100 евро, или с други думи над 30 % повече. От данъка за собственост на недвижими имоти се изключват земеделските площи, парцелите извън градоустройствен план и горските площи.
Основните печеливши от новия закон ще бъдат собствениците на големи имоти и състоятелните данъкоплатци, които купуват скъпи недвижими имоти. За това допринасят и допълнителни мерки като премахването на данъка за голяма недвижима собственост, освобождаването от данък на основното жилище до 200 кв. м, независимо от стойността и премахването на данъка “Родителски добавки и наследство” и заместването му с общ облагаем минимум от 1 % от данъчната оценка. Премахването на данъка за голяма недвижима собственост означава, че собственик на имот с данъчна оценка 700 000 евро и който досега съгласно този данък е внасял в бюджета 2 192 евро, през 2008 г. ще внесе 700 евро.
От направените промени най-вече печели държавният бюджет, защото според изчисленията на финансовото министерство, данъчните приходи от недвижими имоти ще се увеличат с 890 млн. евро.