Арабската компания Dubai Ports World, китайската Cosco Pacific и датската Maersk Line са изявили официално желание да участват в търга за отдаването на концесия на част от пристанищата в Солун и Пирея. Очаква се в началото на януари гръцкото правителство да обяви конкурса за отдаването на концесия за следващите 25-30 години на търговско-разтоварните дейности на двете най-големи гръцки пристанища. Към сделката проявяват интерес най-големите световни фирми за морски транспорт. Освен колосите от Дубай, Китай и Дания, които официално са изявили интереса си пред гръцкото правителство, очаква се в близките тни това да направят и Hutchinson, Zim Lines и MSC.
По-конкретно, правителството на Костас Караманлис е решено да отдаде цялото пристанище в Солун на концесия, тъй като то е по-малко и в него работят по-малък брой хора. Концесията му ще има характер на пилотен проект и ще подготви почвата за частичната концесия на пристанището в Пирея. Пристанището в Пирея е най-голямото в Гърция. За него правителството планира да задържи първия му терминал държавен, като така гарантира, че няма да има уволнения. Вторият терминал ще бъде даден в ръцете на частни инвеститори, които ще трябва изцяло да го ремонтират и осъвременят, тъй като инфраструктурата му е остаряла. В ръцете на инвеститорите ще отиде и правото да построят чисто нов трети терминал на същото пристанище.
Тези планове на правителството срещнаха решителен отпор от страна на синдиката на докерите и пристанищните работници. Те обявиха, че започват новата година със стачни действия. Докерите и пристанищните работници няма да работят на 7 и 11 януари, а на 5,6,8,9,10,12 и 13 януари няма да взимат извънредни дежурства. Миналата година пристанищата в Пирея и Солун „затвориха” за 53 дни поради стачка на работниците и това струваше на гръцката държава 1,5 милиарда евро.