Гръцкият палеоантрополог Катерина Харвати е един от основните членове на международен екип от учени, чиито проучвания са включени в „Топ 10 на научните открития за 2007 г.” на известното американско списание „Тайм”. Впечатляващото номиниране идва, след като по-рано тази година екипът публикува анализа на череп, открит през 1952 г. в Южна Африка. Находката дава доказателства, че съвременният човек е напуснал Африка през периода преди 25 000-65 000 години. Те подкрепят теорията, че съвременният човек произхожда от областите на юг от Сахара и оттам се е разселил на останалите континенти.
Д-р Катерина Харвати, завършва Колумбийския университет (САЩ), след което продължава образованието си в Нюйорксикия университет. Там защитава докторската си дисертация и специализира в Американския музей по естествена история в Ню Йорк. В последствие работи като асистент в катедрата по Антропология на Нюйоркския университет. От 2004 г., Харвати работи в световноизвестния Институт по еволюционна антропология „Макс Планк”.
Областите, в които специализира са: еволюцията на неандерталеца, произход на съвременния човек и приложение на триизмерната геометрична морфометрия в антропологията. По-широките й професионални интереси включват – еволюция на приматите и човека, еволюционни теории и въпросът за видовете на базата на човешки фосили, еволюцията на Хомо еректус (Изправения човек) и хората от средния Плеистоцен, връзките между морфологичното разнообразие и гените и околната среда, археология на Палеолита. Харвати е провеждала теренни проучвания в Европа и Африка, а в момента е ръководител на проекта „Палеолитен - палеоантропологичен обзор на Алиакмон” на територията на Гърция.