Капитали на стойност 45 млрд. евро са се “изпарили” на гръцкия фондов пазар през първите три седмици на новата година. Причина за това са продължаващите сътресения на международните борси, въпреки краткото подобрение от последните дни. Така атинската фондова борса отбеляза една от най-добрите и една от най-лошите си промени на индекса за последните 30 години. През 2008 г. гръцките акции се обезцениха с 36 млрд. евро като 94 % от книжата бяха със загуби до 62,9 %. След загуби от 20,86 % за само 12 сесии “на червено” за 2008 г., Атинската борса се завърна печелейки почти половината от загубите в общ план.
Въпреки, че опасността от задълбочаване на кризата остава, големият спад на цените доведе до свръхпродаваемост на гръцките акции. Аналитиците смятат, че по този начин е вероятно да се стигне до период на стабилизиране на пазара – факт, който би имал положително влияние за възвръщане към по неутрални позиции.
Възходът на гръцкия фондов пазар от април 2003 г. до днес се дължи, почти изключително на навлизането на чужди капитали, главно при акции с виска и средна капитализация.
В тази връзка, изглежда логична липсата на противодействие срещу агресивните, масови кеширания на акции, тъй като местните борсови играчи не се завърнаха след катастрофата от 1999-2000 г. Трябва да отбележим, обаче, че през 1999 г. бяха необходими три месеца, за да “изтекат” от гръцкия пазар капитали на стойност 45 млрд. евро, докато тази година това стана едва за три седмици.
Специалистите преценяват, че в дългосрочен план тенденцията на гръцкия фондов пазар е вече към спад. Ако тази седмица има възходяща реакция на на чуждите борси, ще ги последва и гръцката. В този случай, границите на общия индекс биха се движили между 4 750 – 4 800 пункта. Ако вземем под внимание последната амплитуда, от високите нива на 5 300 пункта до 1200 пункта, то тогава евентуалната реакция на пазара би могла да покрие 50 %, или 2/3 от спада. В най-добрия случай ще стигне до нива от 5 000 пункта.