Европейският център за развитие на професионалната квалификация ще организира конференция на тема “Умения за бъдещето на Европа”. Тя ще се проведе на 21 и 22 февруари в Солун в конгресния център на организацията.
По време на конференцията ще бъдат представени прогнозни проучвания за търсенето на умения до 2015 г. Те са базирани на данни за наетите кадри и най-важно, на анализ на икономическите и технологични промени като тенденциите за нововъведения и демографските промени. Материалите се отнасят за 25-те страни-членки на ЕС (без България и Румъния) и Норвегия и Швейцария.
Сравнителният паневропейски поглед върху прогнозите разкрива, че икономиките на някои от новите членове се движат в правилната посока на съсредоточаване върху квалификацията на кадрите със съпътстващото го търсене на умения и услуги. И все пак, производството ще остане жизненоважният фактор за наемането на работна ръка, чрез изместване на дейността на изток и на юг в Европа. Във всички сектори се забелязва повишаване на необходимостта от квалификация.
Тези общи прогнози са една от дейностите на Скилснет, мрежата на Центъра за определяне на търсенето на умения на трудовия пазар. Конференцията, също така, ще бъде насочена и към други изследвания, или методи, използвани от Скилснет, които са важни за формирането на стратегия за професионалното образование и квалифициране:
· Идентифицирането на нови умения, в специализираните сектори на икономическа активност (секторен подход). До 2007 г. проучвания са проведени в областта на туризма, нанотехнологиите и селското стопанство и хранителната промишленост. През 2008 г. мрежата ще се съсредоточи върху здравеопазването и околната среда.
· Проучване на начините, по които собствениците на компании определят своите собствени нужди от квалифициран персонал (подход, базиран на предприятия).
Към края на 2008 г. се оччаква да бъде изнесена нова обща прогноза за търсените умения, отново извършена от Скилснет и съсредоточена този път върху предлаганата за момента работна ръка. Очаква се това изследване да покаже несъответствията между търсенето и предлагането и да разкрие празнотите, по отношение на квалификацията, на трудовия пазар.