Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Мартин Лутър Кинг вдъхновен от гръцките класици

02 Февруари 2008 / 09:02:51  GRReporter
1228 прочитания

            В годината, когато Америка отбелязва 20-годишнината от убийството на Мартин Лутър Кинг (04.04.1968) вестник Washington Times публикува интересно изследване на речите на големия борец за граждански права, от което личи дълбокото познаване и честото позоваване на гръцката класика. Авторитетното издание припомня, че дори когато доктор Кинг получава Нобеловата награда за мир, той цитира Омир и говори за Орфей и изкусителните Сирени, но не сухо и академично, а като част от разбирането му за света.


            Известната му проповед „Обичай неприятеля си”, произнесена в Баптистката църква в Монтгомъри, Алабама на 17 ноември 1957 година на практика е развита върху темата за богатството на гръцкото разбиране за любовта.  В своята реч Мартин Лутър Кинг говори за трите думи в гръцкия език, означаващи любов. Εροτας е този вид естетична любов, която Платон определя като „копнеж на душата за царството на боговете”. Φιλία е привличането между двама лични приятели. Αγάπη той определя като истинската, голяма любов, която не иска нищо в замяна.


            В своето „Писмо от затвора в Бирмингам” от 16 април 1963 година Мартин Лутър Кинг развива тезата си за гражданското наподчинение като използва за пример Антигона, героинята на Софокъл, която отказва да се подчини на закона и погребва своя мъртъв брат. „Аз няма да се подчиня на несправедлив закон и ако нещо се случи заради това, нека се случи”, казва Антигона. „Ако човек наруши закон, когото съвестта му определя като несправедлив и доброволно приема затвора като наказание, на практика той показва истинско уважение към правото”, заключава доктор Кинг.


            Особено показателна за любовта, която храни към древна Гърция е последната реч на Мартин Лутър Кинг „Бил съм на този връх”, която той произнася на 3 април 1968 година, точно един ден преди убийството му в Мемфис. „Моите мечти летят към Египет и Червено море и се насочват към Обентованата земя. Независимо от магнетичното й привличане, аз няма да спра там, а ще продължа към Гърция и ще насоча мечтите си към планината Олимп. Там бих видял Платон, Аристотел, Сократ, Еврипид и Аристофан да говорят около Партенона и да дискутират вечните теми в човешкия живот”.


            Автор на изследването, публикувано във Washington Times е гръцкият посланик в Съединените щати Александрос Малиас, самият той голям почитател на Движението за граждански права в САЩ и носител на наградата на името на Мартин Лутър Кинг за международни заслуги за 2007 година. По негова инициатива гръцкото посолство във Вашингтон е взело под свое покровителство началното училище Брюнета Хил в град Бирмингам, щата Алабама и всяка година по покана на гръцкото посолство петокласниците от училището посещават Вашингтон.  

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus