Австралийски учен от гръцки произход е открил нов метод, който е в състояние да повиши до 200 пъти досегашните стойности на скоростта, с която работи интернет. Д-р Джон Папандриопулос, който вече работи в Меката на електронната техника, Калифорнийската Силиконова долина, побъраза да уточни, че трябва да мине известно време, за да се доусъвършенства откритието. Освен признания и награди от академичните среди, това откритие печели все повече популярност сред широката публика в Австралия. Наскоро, ежедневникът “Ди Ейдж” нареди Папандриопулос сред най-влиятелните личности на 2007 г., заради новия метод.
Същността му се състои в технологията, която се справя, чрез математически алгоритми с промблема със смущенията като по този начин увеличава многократно реалните скорости за достъп. Технологията работи не на локално ниво (един потребител), а чрез постоянен контрол върху смущенията във връзките между много потребители. Когато тези смущения, които са предизвикани от връзката с даден потребител превишат определено ниво на дифузия в комуникацията с другите потребители, решението на д-р Папандриопулос се намесва и приспособява, намалява или прекъсва проблемната връзка. В резултат се увеличават стойностите при останалите потребители.
Джон Папандриопулос заявява, че е успял да увеличи потенциала на “медните” линии, чрез поредица от алгоритми, които е открил по време на писане на докторската си дисертация в Университета в Мелбърн. Според досегашните данни, тези алгоритми ще увеличат до 100 пъти скоростите на ADSL-линиите, ако бъдат приложени в модемите, достигайки скорости до 100 Mbps. Очаква се откритието на д-р Папандриопулос да бъде патентовано в САЩ и Австралия. 29-годишният учен коментира, че има перспектива, методът да бъде приложен в световен мащаб, а Университетът в Мелбърн вече обсъжда с телекомуникационните компании вариантите за развитие на новата технология.
“Надявам се до три години методът да бъде приложен”, коментира Папндриопулос. Ако това наистина се случи, финансовите постъпления за австралийския учен от гръцки произход ще бъдат огромни, допълват австралийските вестници.