Трима гръцки прокурори ще заминат за Швейцария и Германия в рамките на съдебното разследване по случая с германския консорциум “Сименс”. Те ще посетят Берн и Мюнхен, с цел да съберат доказателства на базата на деата образувани от техните колеги в двете страни срещу компанията. Досегашните разследвания разкриват един заплетен лабиринт от банкови трансфери, който започва от Германия и завършва в гръцки банкови сметки. Транзакциите са осъществявани, чрез 32 офшорни компании на Карибите, в Хонг-Конг, Дубай, Лихтенщайн и Швейцария. Голяма част от фирмите- посредници са анонимни, което прави проследяването на парите още по-трудно, а често и невъзможно.
По-конкретно, скандалът започна с обвинението в присвояване на средства в особено големи размери (ако трябва да бъдем точни – 420 млн. евро), които са използвани за подкупи и комисионни, с цел осигуряването на договори. Случаят се разследва, както споменахме и от властите в Германия и Швейцария, а американското правосъдно министерство е назначило проверка за евентуални нарушения на законодателството на САЩ. Представител на компанията заявява пред “Файненшъл таймс”, че американското разследване е в ход от средата на ноември миналата година, когато със случая започна да се занимава и германското министерство на правосъдието. От официални изявления на представители на германския консорциум става ясно, овен това, че са наели правната фирама “Debevoise & Plimpton LLP”, да проведе независимо разследване по повод на обвиненията като резултатите ще бъдат предоставени на американските власти.
Във връзка със случая от централата на ОТЕ е изпратено неофициално искане за повече подробности, по отношение на обвиненията за договорки с висши кадри на организацията, които според слуховете са получавали солидни суми от германската компания.
Не е изключено това активизиране на Прокуратурата в Гърция срещу поредния корупционен скандал да е свързано и с наскоро излезлия доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. В него се говори за липсата на резултатни механизми, които да позволят на полицията, министерството на вътрешните работи и всички компетентни органи да си сътрудничат и приложат национална политика за борба с прането на мръсни пари и финансиране на тероризма. Да припомним, също така, квалификацията на Гърция, в доклада на Държавния департамент на САЩ от миналата година като една от най-големите "перални на мръсни пари" в Югоизточна Европа.