Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Империята „Вардиноянис”

10 Януари 2008 / 14:01:46  GRReporter
5020 прочитания

Ангел Кабакчиев


Всичко започва на 13 юли 1933 г., когато в едно село Епископи, близо до град Ретимно на остров Крит, в семейството на Йоанис Вардиноянис се ражда още един син - Вардис. По това време той все още не знае, че няколко десетилетия по-късно, неговото семейство ще играе решаваща роля в световния обществен и икономически живот. След като завършва Военноморското училище в Пирея, влиза в редиците на военноморския флот на Гърция, откъдето преминава в запаса с чин вицеадмирал.


През 1963 г. е основано първото предприятие от групата „Вардиноянис” – СЕКА АД. Големият икономически възход на фамилията, обаче, започва с основаването на Мотор ойл (Хелас) през 1970 г., с дейното участие на корпорацията „Варнима” (Панама) и акционерното дружество СЕКА и двете принадлежащи към холдинга „Вардиноянис”. През 1972 г., Вардис Вардиноянис поема кормилото на компанията и успешно ръководи нейното развитие и до днес. Активността в петролния бизнес на групировката се разпростира от САЩ до Египет и Йемен. Връзките с арабския свят се задълбочават през 1996 г., когато пакет от 41,9 % от акциите на Мотор ойл са продадени на АРАМКО – държавната петролна компания на Саудитска Арабия. По-късно, през 2005 г. холдинга „Вардиноянис” изкупува обратно дяловото участие на саудитската компания, като става отново почти едноличен собственик на Мотор ойл (Хелас).


Фамилията се допълва от още девет братя и сестри, като двама от тях, Катерина и Спирос, умират още по време на германската окупация през 40те години на XX в. С течение на времето, поради сърдечни заболявания почиват и Павлос, Никос и Теодорос, а сравнително скоро и Сифис. В момента доайените на династията са Вардис, Йоргос, Елени и Амалия, като безспорно най-влиятелна е фигурата на шефа на Мотор ойл.


Освен върху петролните продукти, дейността на холдинга „Вардиноянис”, който през 70те и 80те години преживява бума в своето развитие, се разпростира в различни клонове на местната, гръцка и световна икономика.  Тези дейности включват транспорт и разпространение – Авин Интернейшънъл, корабно оборудване – СЕКА, хотелиерство – Меридиен и Варнима, банково дело и финансови услуги – Пиреус банк, средства за масова информация – телевизиите СТАР и МЕГА, представителства – Ферари(Гърция), текстилна промишленост – Британия, спорт и забавления – футболните клубове Панатинайкос (Атина) и ОФИ (Ираклио), комплексите „Вилидж” и др. Напоследък, също така излиза информация в медиите, че холдингът насочва своето внимание и към обновяемите източници на електроенергия.


Колкото до бизнес-интересите на групировката на Балканите, те са насочени предимно към България и Румъния. През 2005 г. тя се опита да се пребори с Уни Кредит в сделката за Булбанк, но италиано-германският консорциум успя да победи. Освен това в медиите се появяват информации, че заедно с „Нордбанк” и холдинга Цакос (друга гръцка „корабна” фамилия), Вардиноянис ще е третия играч при предстоящата приватизация на Български морски флот. 


Паралелно с широката си икономическа активност, фамилията играе важна роля и за развитието на различни благотворителни каузи. Ключова фигура в тези дейности е съпругата на Вардис Вардиноянис – Мариана. Основаните от нея неправителствени организации – „Надежда – дружество на приятелите на децата, болни от рак” и  „Фондация за детето и семейството” са организатор на множество благотворителни прояви на територията на Гърция и в чужбина. Освен това госпожа Вардинояни е посланик на добра воля на ЮНЕСКО. През 2007 г. по разпореждане на Държавния департамент на САЩ, американските посолства в Европа трябва да направят списъци с петте най-важни жени във всяка държава. Заедно с външния министър Дора Бакояни, бившия председател на парламента Ана Бенаки, президента на организационния комитет на 28-те летни Олимпийски игри Яна Ангелопулу и бившия еврокомисар Ана Диамандопулу е включена и Мариана Вардинояни.


Пряката кръвна линия на фамилията, освен от споменатите по-горе четирима братя и сестри, в днешно време се допълва от 13 деца, 10 племенници и 10 внуци.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus