Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Часът на пенсионната реформа

15 Февруари 2008 / 08:02:21  GRReporter
730 прочитания

            Управителят на Банката на Гърция Никос Гарганас заяви, че ако веднага не се вземат мерки за пенсионната реформа през 2050 година гръцката държава ще фалира. „Остаряването вече не е синоним на ниско качество на живота. И това се дължи на добрите пенсии, които хората получават след като се оттеглят от активен живот. Поради застаряването на населението обаче това няма да е възможно да се поддържа дълго време”, заяви Гарганас.


Той цитира проучване на Банката на Гърция, според което през 2050 година в страната хората, които са на възраст над 65 години ще се увеличат с 60 на сто. В момента на всеки пенсионер в Гърция се падат по трима активно работещи, а през 2050 те ще бъдат едва 1,6. Броят на работещите от своя страна също ще намалее – с 13 на сто. Ще пада брутният вътрешен продукт на глава от населението, а от друга страна ще се увеличава делът от него, който отива за пенсиите.


Никос Гарганас съобщи, че в момента 12,4 от гръцкия БВП отива за пенсии, а през 2050 този дял ще бъде 22,6. Това е огромно увеличение в сравнение със очакваното средно увеличение за страните от Европейския съюз, което е 2%. „Обяснението е просто – много страни проведоха и то с успех пенсионната реформа. Т.е има решение на проблема, знае се какво трябва да се направи, просто трябва политическа воля да го приложим и тук”.  Управителят на гръцката централна банка съобщи, че Гърция има втория най-голям вътрешен дълг в евросъюза след Италия. Ако не се проведе пенсионната реформа, до 2050 година той ще се увеличи със съкрушителните 346%. „Разбира се, това няма да се случи, защото ще е катастрофа. Всички следващи правителства ще трябва да предприемат болезнени мерки”, уточни той.


Гарганас даде няколко решения за Гърция. Първо, намаляване на безработицата. Колкото повече работни места за младите, толкова по-добре за пенсионерите. Второ, увеличаване на заетостта на жените, която в момента е много ниска – чрез подходящи грижи за децата и чрез въвеждане на системата за плаващо работно време. „Направено е във Франция и дава отлични резултати”, подчерта той. Трето – бонус, ако човек остане на работа след възрастта за пенсиониране и тук банкерът се позова на опита на Япония. Четвърто – намаляване на дела на нискоквалифициран труд, който в Гърция е сравнително висок.


„Ако пенсионната реформа не се извърши сега, ще трябва да се увеличат данъците, а това ще е много неблагоприятно решение за гръцката икономика”, заключи Никос Гарганас.


            Неговите изявления идват точно в деня, когато премиерът Костас Караманлис внася в парламента законопроекта на правителството за реформата на системата за социално осигуряване. Тя включва обединяване на пенсионните фондове с цел по-ефективното им функциониране, временно спиране на предсрочното пенсиониране и постепенно увеличаване на възрастта за пенсиониране от 2013 година.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus