Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Бюрокрация и корупция гонят чуждите инвестиции от Гърция

19 Февруари 2008 / 09:02:03  GRReporter
741 прочитания

Драматичен спад на чуждите инвестиции в Гърция за 2007 година отбелязва статистиката. Миналата година в страната са влезли под 1 милиард чужди инвестиции, като за предишната 2006 година те са достигнали 4,3 млрд. евро! Бумът на 2006 се дължи на една конкретна причина, изкупуването на „Емпорики банк” от френската „Кредит Агрикол” и засега няма изгледи да бъде повторен в близко бъдеще. Защото поради бюрократичния механизъм и корупцията, Гърция е един негостоприемен за чужди инвестиции район.


Съгласно бизнес индекса на Световната банка за 2008 г. Гърция заема 100то място измежду 178-те страни, които покрива проучването. В началото на класацията се намират Сингапур, Белгия, Германия, Франция и Италия. 46 от страните се намират в областите на юг от Сахара на африканския континент, 31 в Латинска Америка, 28 в източна Европа и централна Азия, 24 в източна Азия, 17 в Близкия изток и северна Африка, 8 в южна Азия и естествено 24те дъжави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Бизнес индексът се определя от процедурите необходими за функционирането на една малка или средна фирма и се състои от дест показатели, които покриват конкретните действия по време на работата на предприятието. По –подробно показателите са следните:


1.      Стартиране на фирма: Гърция е на 152 място измежду 178те страни, включени в доклада! Това е така, защото според поясненията на Световната банка, в настоящия момент за започването на едно малко или средно предприятие са необходими 15 процедури, за завършването на които на собственика са необходими цели 38 дни.


2.      Издаване на лиценз: по този показател страната се намира на 42 място, което си е направо постижение в сравнение с останалите показатели, заради 15те процедури и 169те дни, необходими за тяхното завършване.


3.      Трудова заетост: тук Гърция пропада до 142 място, очевидно поради нестабилността на трудовото си законодателство.


4.      Придобиване на недвижима собственост: мястото е 93то, тъй като са необходими 12 процедури и 23 дни за успешното им приключване.


5.      Достъп до банково кредитиране: тук за съжаление, отново показателят е доста нисък – 84то място, въпреки добре развитата банкова система. Явно, гръцките банки продължават да бъдат подозрителни спрямо малкия и средния бизнес, или във всеки случай по някакви причини не подкрепят неговото развитие.


6.      Защита на чуждите инвестиции: отново близко до дъното – 158 място.


7.      Данъчно  и общо облагане на приходите: 86 място.


8.      Трансгранична търговия: 65 място.


9.      Бизнес законодателство: 87 място.


10.  Фалити на предприятия: 38 място, със забележката, че прцедурите по ликвидацията на фирмите все още са доста усложнени.


Картината, представена от Световната банка се допълва и от подобни доклади и на други международни организации и институции. Всички те добавят по парченце в пъзела на една икономика, при която понятия като предприемачество и конкуренция, които не са в ущърб на правителствата или обществото, са малко или много трудно откриваеми.


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus