България и Гърция подготвят отварянето на смесени контролни пунктове по границата, така че тя да се преминава само с едно спиране за паспортен контрол. В момента паспортите се проверяват при излизането от едната страна и при влизането в другата. В бъдеще това ще става само при влизане в една от двете страни. Все още не е решено на чия територия ще бъдат самите сгради на пунктовете, но те ще се обслужват от смесени екипи от български и гръцки граничари. Такива пунктове работят по границата на Германия с бившите социалистически страни и са се оказали много ефективни и след влизането на тези страни в Шенгенското пространство.
Смесените контролни пунктове ще е едан от темите, които българският вътрешен министър Румен Петков ще разисква днес в Атина с гръцкия си колега Прокопис Павлопулос. В състава на българската делегация са включени и заместник-министърът Горан Йонов, директорът на полицията Веселин Петров и директорът на граничната полиция Красимир Петров.
На срещата на двамата вътрешни министри ще бъдат обсъдени нови програми за охрана на границите като например създаването на мобилни групи заедно с Европейския съюз. След 3 години, когато България ще стане част от Шенген, тя ще има 1600 километра външна граница за пространството. Ще се обсъди още възможността съвместни екипи на паспортен контрол и на митницата да имат право да проверяват тежкотоварни автомобили на 15 километра навътре от границата. Мярката е много ефективна за борба с контрабандата на акцизни стоки.
Преди да се срещне с Прокопис Павлопулос министър Румен Петков ще посети паспортния център за обмен на биометрични данни в атинския квартал Кесариани, който е построен по американски образец.