Постепенно ще се уточняват до юни плановете за характера на проекта за „Александрийската зона за новаторство на Солун”. През този период ще бъдат разгледани трите основни въпроса, които стоят пред компетентните органи.
Първо, в рамките на следващата седмица се очаква да бъде подписан договорът за изпълнението на стратегическия проект за развитие на Зоната от „Евроконсултанти”, „Планет” и „Логотек”. Търгът за предоставянето се състоя в края на януари. Второ, дългоочакваното предложение за планиране на Зоната ще бъде публикувано на сайта на министерството на Македония и Тракия, за да може общественото обсъждане да приключи до края на март. И трето, през юни ще бъдат вече известни петте теми, по които ще се развива изследователската работа на Зоната. Със сигурност едната ще бъде информационните технологии, а останалите ще бъдат представени окончателно след съответното обсъждане с компетентните органи. Енергетиката и околната среда са сред обсъжданите теми.
Тази информация беше предоставена на медиите от председателя на управителния съвет на Зоната Яковос Васалос, по време на среща в Солун, организирана от Техническата камара на Гърция по въросите на индустриалната собственост, новаторството и патентите. Васалос подчерта, че трябва незабавно да бъде започнат един проект от порядъка на 6 млн. евро, чрез Националната стратегическа рамка 2007-2013 с цел да бъдат описани най-добрите дейности за област „Централна Македония”. Предложението за пилотния проект се очаква да представи 20 тематични области, които ще бъдат развивани в университетите и изследователските центрове, за да послужат в бъдеще за основа на Зоната.
В очакване на това развитие, Солун ще трябва да покаже достатъчна доза търпение, докато дойде време да се наслади на облагите от работата на Зоната. Според изказванията на Яковос Васалос, вероятният краен срок е 2020 г. Както показва досегашният международен опит от подобни проекти в Лисабон и Берлин, за да достигне пълната си функционалност една такава инициатива са необходими средно 10-12 години.