Гръцкото правителство има намерение да прокара закон, който ще се опита да внесе ред в интернет услугите като блог-сайтове, форуми и други, заяви правителственият говорител Тодорис Русопулос. Целта на нормативния акт, който ще бъде внесен в парламента е да бъде предоставена възможност за ответна реакция на гражданите по законов път, когато се засягат техните интереси. В светлината на блогореята от последните дни, опозицията предупреждава, че ситуацията не бива да се превръща в лов на вещици срещу блоговете и блогърите.
Да припомним, че през последната седмица гръцките медии подхванаха скандала с изказването на икономическия министър Йоргос Алогоскуфис, че се надява клеветническите постове в „един блог-сайт” да нямат нищо общо с въпроси поставени от опозицията. Това стана повод да бъдат извадени и други интернет-случаи и да бъдат предложени на публиката. Един от тях е изнудването на журналиста от вестник „Вима” Василис Хйотис и обвинението срещу Алексия Капсамбели (дъщеря на независим гръцки журналист и администратор на блог-сайта http://press-gr.blogspot.com/), че е замесена в това изнудване.
Запитан по „болната” тема от последните „три дни”, говорителят на правителството разкри, че с цел да бъде съгласувано гръцкото законодателство с международния договор на ООН от Будапеща от 2001 г., както и с европейската директива за интернет-атаките, която обвързва с конкретни решения държавите-членки, е съставена комисия работеща в тази област. Работата на комисията е свързана с промяна на разпоредбите на наказателния кодекс за неприкосновеността на личните комуникации, както и въпроси за авторското право в Интернет.
Много юристи и специалисти по авторско право обаче предупреждават, че слагането на ред в интернет медиите не трябва да се превръща в лов на вещици сред блогерите, които имат свое място в гръцкото общество. Нека припомним, че именно блогерите организираха голямата черна мълчалива демонстрация в Атина през лятото срещу умишленото подпалване на горите. Журналисти обръщат внимание, че скандалите не са патент само на блогерите, а цензурата в интернет би доближила Гърция до страни като Китай и ще я отдалечат от европейската практика.